Program tegorocznej edycji Warsztatów skupia się na wybudowaniu trwałych elementów powstającego przy grodzisku w Żmijowiskach archeologicznego skansenu. W tym roku powstały już pierwsze rekonstrukcje: chaty typu półziemiankowego, stylizowanego mostu, bardzo zawansowana jest eksperymentalna budowa fragmentu umocnień grodu, odkrytych podczas badań wykopaliskowych: wału i grodowej bramy. Planowane do realizacji podczas Warsztatów zadania mają wzbogacić wyposażenie powstającego skansenu i służyć do prowadzenia poszczególnych nurtów badawczych programu archeologii doświadczalnej.
Archeolodzy i studenci z Instytutu Archeologii UMCS, pod kierunkiem specjalistów – ceramików, podejmą próbę wybudowania pieca garncarskiego, opartego na obiekcie archeologicznym, odkrytym w Perespie k. Lubaczowa. Naukowcy i studenci z Katedry Bromatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pomagać będą przy kolejnych próbach przygotowywania słowiańskiego pożywienia, a próbki tego pożywienia poddadzą następnie badaniom analitycznym w swoich laboratoriach. Planowane są również eksperymenty z krzesaniem i nieceniem ognia pradawnymi metodami, budowa pieca piekarskiego, urządzenie chaty półziemiankowej na pracownię garncarską oraz budowa rekonstrukcji studni, odkrytej na grodzisku w pobliskim Chodliku. Podjęte zostaną kolejne próby wytopu żelaza w piecach szybowych oraz wypału naczyń ceramicznych w jamie ziemnej. Doskonalona będzie również rekonstrukcja wału obronnego grodu.
Organizatorzy Warsztatów zapraszają wszystkich zainteresowanych tą problematyką do odwiedzenia grodziska w Żmijowiskach. Czasu zostało niewiele, gdyż Warsztaty kończą się 22 sierpnia (sobota), jednak pojechać tam można również po ich zakończeniu. Zobaczymy wtedy, co archeologom udało się zdziałać i na pewno pooddychamy świeżym powietrzem. Jeśli więc ktoś nie ma planów na końcówkę wakacji, proponujemy wycieczkę do Żmijowisk.