Znowu o Lubelskiej

Udostępnij ten artykuł

Problemy z parkowaniem, problemy z przejazdem, miejsce chuligańskich wybryków. Ulica Lubelska ostatnio dość często gości jako temat na naszym portalu.

Miała być to cicha uliczka spacerowa zapewniająca jedynie dojazd do posesji. Miał być bezpłatny parking dla mieszkańców. Tymczasem niektórzy traktują ulicę jako darmowy parking, gdzie auta ze specjalnymi identyfikatorami gwarantującymi bezpłatny parking co prawda się zdarzają, ale wcale nie należą do większości. 

- Założeniem przyjętym w zeszłym roku było i zresztą nadal jest, by parking przy ulicy Lubelskiej był przeznaczony tylko i wyłącznie dla mieszkańców naszej gminy, stąd pojawił się pomysł, aby wydawać identyfikatory, bo dotychczasowe ograniczenia – zakaz ruchu z wyłączeniem dojazdu do posesji – ewidentnie nie sprawdziły się – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski. – Identyfikator to nic innego jak odpowiednik dawnego znaczka naklejanego na szybę pojazdu. Wydawany jest nie na osobę, a na konkretne auto. Właściciele pojazdów, które nie będą posiadały identyfikatora, muszą mieć świadomość ukarania mandatem. Zmiany i przyzwyczajenie do nich nie następują niestety z chwilą wprowadzenia. Widać to na przykładzie Lubelskiej.

By zdobyć identyfikator uprawniający do bezpłatnego parkowania na ulicy Lubelskiej, który w obiegu jest już od sierpnia ubiegłego roku, wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta. Blankiet można pobrać w sekretariacie lub na stronie internetowej Urzędu. To nic skomplikowanego. Warto jednak zadbać o ten identyfikator, zwłaszcza że stref bezpłatnego parkowania dla mieszkańców ma być w mieście więcej.

- Ulicę Lubelską traktujmy jako początek – mówi burmistrz Artur Pomianowski. –  Chcielibyśmy wyznaczyć jeszcze inne strefy, gdzie można by zorganizować bezpłatny parking przeznaczony dla mieszkańców. Na identyfikatorze nie jest napisane, że dotyczy on tylko i wyłącznie ulicy Lubelskiej – napisane jest, że obowiązuje w miejscach wskazanych przez Burmistrza.

Identyfikatory przeznaczone są tylko i wyłącznie dla mieszkańców gminy. Nie mogą się o nie starać osoby pracujące w Kazimierzu i dojeżdżające do pracy autem.

- Niektórzy nasi goście przyzwyczaili się do darmowego parkingu i uważają, że im się on należy. Proszę zauważyć, że w centrach miast obowiązuje albo zakaz ruchu albo płatne strefy. Nawet ich mieszkańcy muszą, chociażby chcąc zaparkować pod pracą muszą płacić za parking. Rolą miast w tym naszego, nie jest przecież zapewnienie darmowego parkingu każdemu kto na jego obszarze pracuje. Nawet i tak śmiałe żądania pojawiają się względem Kazimierza. Podkreślam - naszym celem jest zapewnienie jak największej ilości miejsc do parkowania dla naszych mieszkańców – podkreśla burmistrz Pomianowski.

Lubelska miała być też drogą pożarową zapewniającą wygodny dojazd służb do budynku szkoły. A mamy zastawione nawet tzw. mijanki, czyli specjalnie wyznaczone miejsca, które miały umożliwiać sprawny przejazd służbom ratunkowym, a traktowane są jako dodatkowe miejsca postoju.

- Miejsca te są zaznaczone pasami, ale nikt tego nie przestrzega – mówi Waldemar z Kazimierza.

- Jednym z warunków odbioru szkoły było ustalenie drogi pożarowej dla nowo wybudowanego budynku. Projektant wyznaczył w tym celu ulicę Lubelską, która jest jednokierunkowa. Strażacki wóz bojowy wjeżdżając w tę ulicę od strony Rynku wjeżdża pod prąd,  związku z tym projektant przewidział trzy miejsca wyłączone z ruchu, oznaczone ukośnymi pasami o długości około 25 m. W przypadku dojazdu wozu bojowego, w razie jakiejś nagłej sytuacji te powierzchnie służą do tego, by pojazdy zjechały z drogi umożliwiając przejazd wozowi strażackiemu – wyjaśnia burmistrz Pomianowski. – Pomysł drogi pożarowej ulicą Lubelską uważam za mało trafiony i nie jestem w tym odosobniony. Dlatego wkrótce rozpoczniemy prace nad zmianami – myślimy o przygotowaniu innej drogi pożarowej do szkoły. Jest to złożony proces, dlatego nie zrobimy tego w perspektywie miesiąca czy dwóch. Muszą być spełnione odpowiednie parametry.

Jednak póki nie zostanie wytyczona nowa droga pożarowa do szkoły taką rolę nadal pełnić będzie ulica Lubelska. Ale problem dotyczy nie tylko samej ulicy. 

– Lubelska w planach miała być drogą dojazdową dla straży, ale nawet jeśli strażacy dojadą do szkoły, to w weekendy teren przed budynkiem to jeden wielki parking, łącznie z chodnikiem, i cienko tam widzę sprawną akcję gaśniczą… - mówi Waldemar z Kazimierza.

A przecież ten „dziki” parking przed szkołą to plac manewrowy dla strażackich wozów bojowych. Jak to się ma do zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku? Wkrótce ma tu powstać parking płatny. W jaki sposób wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa?

- Chcieliśmy, żeby parking przed szkołą przynosił dochody, bo w tej chwili jest on bezpłatny, i po rozmowie z panem burmistrzem od marca będzie ten parking obsługiwał konserwator i pobierał opłaty parkingowe odprowadzane do Urzędu Miasta – mówi Janusz Raczkiewicz dyrektor Gminnego Zespołu Szkół. – Obecnie trwają uzgodnienia, jak pogodzić sprawy organizacji tego parkingu i kwestie bezpieczeństwa.

Czy to oznacza, że wynajmowany będzie jedynie tzw. „dolny” parking, a „górny” będzie zabezpieczony przed zastawianiem?

- Zmierzamy w takim kierunku, aby wokół szkoły wygospodarować cześć zgodnie z przepisami, ale też analizujemy inne rozwiązania - wyjaśnia burmistrz Artur Pomianowski. - Natomiast teren po szkole kontenerowej po zakończeniu zimy chcemy uporządkować i czerpać z niego zyski do naszego budżetu. Przed nami dyskusja, na jaki cel go dodatkowo zabezpieczyć, ale siłą rzeczy nie stanie to się z dnia na dzień, dlatego warto to miejsce wykorzystać jako parking.


Czy kazimierska policja dostrzega tu problem?

- Policjanci z Posterunku Policji w Kazimierzu Dolnym regularnie dokonują kontroli miejsc objętych zakazem parkowania, w tym ulicy Lubelskiej i podejmują działania w celu wyeliminowania tego zjawiska. Od początku 2019 roku funkcjonariusze z Kazimierza Dolnego wystawili blisko 120 mandatów karnych za parkowanie w miejscach objętych zakazem. Należy przy tym pamiętać, że mandaty karne nie są jedynym sposobem zakończenia postępowania w sprawie o wykroczenia. Część spraw została zakończona pouczeniem lub skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie - mówi Ewa Rejn - Kozak rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach. - W celu poprawy sytuacji związanej z parkowaniem na terenie Kazimierza Dolnego, w tym na ul. Lubelskiej, kierowane są tam też patrole ruchu drogowego. Podjęto również współpracę z Burmistrzem Kazimierza Dolnego zmierzającą do zorganizowania dodatkowych patroli pieszych finansowanych przez gminę. Jednocześnie zachęcamy do bieżącego zaznaczania zagrożeń związanych z przedmiotową tematyką, tj. parkowaniem w miejscach objętych zakazem na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W przypadku miejsc będących własnością prywatną, za parkowanie na tym terenie odpowiadają właściciele działek.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze