Zazdrość po kazimiersku

Udostępnij ten artykuł

...Najpierw swoją niewiernością zabił moją miłość, a potem, wiernością, powrotem do domu, odebrał Zazdrość, i życie straciło w ogóle smak i emocje... Czym jest zazdrość? Jaką definicję tego uczucia przedstawia spektakl „Zazdrość” w wykonaniu kazimierzanek?

...Najpierw swoją niewiernością zabił moją miłość, a potem, wiernością, powrotem do domu, odebrał Zazdrość, i życie straciło w ogóle smak i emocje.....Niech się Pani umówi z moim mężem jeszcze, choć raz, może znów poczuję cokolwiek...

Czym jest zazdrość? Jaką definicję tego uczucia przedstawia spektakl „Zazdrość” w wykonaniu kazimierzanek?


Tradycją stały się kazimierskie przedstawienia bożonarodzeniowe na Trzech Króli. Barwne rozśpiewane wydarzenia artystyczne i towarzyskie. Tym bardziej ciekawi spektakl „Zazdrość” oparty na sztuce współczesnej niemieckojęzycznej pisarki Esther Vilar „Zazdrość na trzy faksy” wyreżyserowany przez Ewę Wolną. W sztuce tej zobaczymy trzy kobiety – sąsiadki: pięćdziesięcioletnią prawniczkę Helen (Jolanta Brennenstuhl z pensjonatu Noce i Dnie), czterdziestoletnią architekt Yanę (Izabela Lenart z pensjonatu Wiatrakowo) oraz dwudziestopięcioletnią studentkę hinduistyki Iris (Jagna Badowska, architekt). Łączy ich – chociaż początkowo o sobie nawzajem  nie wiedzą – miłość do tego samego mężczyzny (Jacek Kwiatkowski, artysta malarz z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki), który jest mężem najstarszej z nich, oraz… zazdrość.

Kobiety walczą o niego na wszelkie możliwe sposoby. Z którą z nich on zostanie? Czym jest tytułowa zazdrość? Czy naprawdę miłość jest niczym w porównaniu z zazdrością – jak twierdzi Esther Vilar?


Spektakl „Zazdrość” odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki w ramach cyklu wydarzeń ósmomarcowych „Kazimierz bywa Kobietą”. Wstęp wolny.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze