Filmy Dobrowolskiego

Udostępnij ten artykuł

9 listopada, w piątek, o godz.18.00, w Pensjonacie Folwark Walencja odbędzie się pokaz filmowy organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy i Grupą Filmową Rekontrplan.

W programie pokazu dwa wybitne filmy znanego reżysera Irka Dobrowolskiego: nagradzany na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą „Portrecista” (51 min.) i „Rachunek szczęścia” (74 min.).

Po pokazie zapraszamy na rozmowę z reżyserem, Irkiem Dobrowolskim i Ewą Koper, historykiem z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu. Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Markiewicz.


Irek Dobrowolski realizował i współrealizował od 1990 r. filmy dokumentalne o tematyce teatralnej. Realizował także kampanie reklamowe i teledyski. Kierował działami artystycznymi Canal+ (1996/1997), Wizji TV (1998) oraz Tele 5 (2002). W 2003 roku współzałożył Grupę Filmową Rekontrplan, w ramach której realizuje kolejne filmy i teledyski. Jest autorem libretta do trzech spektakli muzycznych. Premierowe wystawienia spektakli miały miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany film dokumentalny „Portrecista” jest najważniejszym projektem w jego dotychczasowym życiu zawodowym. Obecnie kończy pracę nad debiutem fabularnym „Sierpniowe niebo”, opowiadającym o ofierze Powstania Warszawskiego - film wejdzie do szerokiej dystrybucji w 2013 r.

„Portrecista”, film dokumentalny z 2005 r. przedstawia losy Wilhelma Brasse, słynnego „fotografa Auschwitz”. W 1940 roku 23-letni „Portrecista” po ucieczce przed okupacją niemiecką z Żywca, został pojmany na granicy polsko-węgierskiej i deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau. Wykorzystując doświadczenie Wilhelma Brasse jako fotografa-portrecisty, władze obozowe skierowały go do specjalnego komando rozpoznawczego, zwanego obozowym gestapo. Tu pod okiem SS prowadził fotograficzną dokumentację obozu od jego powstania do ewakuacji: fotografował pracę więźniów, rezultaty zbrodniczych eksperymentów medycznych, wykonywał portrety więźniów do akt obozowych. Brasse ocenia, że wykonał w latach 1940-1945 ok. 40-50 tysięcy fotografii identyfikacyjnych. Ocalałe zdjęcia Wilhelma Brasse znajdują się m.in. w zbiorach w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Bohater filmu, Wilhelm Brasse, zmarł w Żywcu, 23 października 2012, odszedł w wieku 95 lat.

Pokaz w Kazimierzu Dolnym poświęcamy jego pamięci.

Drugi z filmów to „Rachunek szczęścia”, dokument z 2010 r. Bohaterka filmu, Stella Czajkowska, polska pianistka pochodzenia żydowskiego (ur. 1923), mieszkająca dziś w Szwecji, opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie naznaczone przez II wojnę światową. Szczęśliwe zbiegi okoliczności ratowały ją przed niechybną śmiercią w Auschwitz, Stuthoffie i z katastrofy statku u wybrzeży Neustadt w Szlezwiku-Holsztynie. „Rachunek szczęścia” zrealizowany wg scenariusza wybitnego pisarza Andrzeja Barta to nastrojowy film zilustrowany kolażami łączącymi animację z archiwaliami i rysunkami.

 

Tekst dr Aleksandra Markiewicz

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze