Parkingi na przedpolach Kazimierza od strony Puław nie wyglądają zachęcająco. Wkrótce ma się to zmienić. Miasto chce, by w tym miejscu powstały nowoczesne miejsca postojowe z parkomatami i szlabanami z prawdziwego zdarzenia.
- To będą parkingi nowoczesne. Zobaczymy, jakie rozwiązania zaproponują projektanci – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. – Teraz ogłaszamy przetarg na projektowanie – na pewno wybierzemy najlepsze możliwe warianty.
Czy zmieni się więc forma zarządzania parkingami w mieście? Kto je będzie prowadził?
- Miasto samo w sobie nie prowadzi działalności gospodarczej – musi się posiłkować albo podmiotami wyłonionymi w drodze przetargu, albo spółką miejską, o ile taka by istniała. Ale nie mamy spółki, która mogłaby to prowadzić. Miejski Zakład Komunalny taką spółką nie jest i przejmuje prowadzenie parkingów tylko wtedy, kiedy dzierżawca się wycofuje – w oczekiwaniu na kolejny przetarg. Gdyby MZK się przeorganizował w spółkę, to wtedy mógłby prowadzić w Kazimierzu i wszystkie parkingi i Górę Trzech Krzyży, ale tu trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw – mówi burmistrz.
W najbliższym czasie miasto chce także przebudować drogi dojazdowe do przeprawy promowej przez Wisłę z Kazimierza do Janowca. Mają to być jednokierunkowe drogi o szerokości 3 metrów ujmujące kamieniołom w pętlę. Od przeprawy promowej do Kazimierza prowadzić będzie droga w górę tam, gdzie teraz są płyty. Do przeprawy natomiast zjedziemy w dół wąwozem zwanym Granicznikiem. Powstanie też nowa nawierzchnia na tej części ulicy Krakowskiej, która leży u podnóża kamieniołomu.
- Na górze będą już dwa pasy ruchu – mówi burmistrz – ale w ramach tego projektowania robimy tylko pętlę wokół kamieniołomu.
Od projektu do wykonania droga jeszcze daleka, zwłaszcza że na razie miasto ma jedynie środki na wykonanie dokumentacji projektowej. Zostały one zabezpieczone w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – dużego projektu, którego liderem jest miasto Puławy. O fundusze na wykonanie przebudowy parkingów i dróg dojazdowych do promu urząd będzie się dopiero starać w ramach nowej perspektywy unijnej 2014 - 2020.
- Musimy być przygotowani do wejścia nowej perspektywy unijnej: kiedy tylko pojawią się środki zewnętrzne, my już będziemy mieć gotowe projekty i złożymy wnioski o fundusze na ich wykonanie – mówi burmistrz Pisula. – A kiedy to będzie dokładnie, na razie jeszcze nie wiadomo. Zakładamy, że pierwszy nabór wniosków odbędzie się nie wcześniej, niż pod koniec tego roku – w czwartym kwartale.
Kazimierz wnioskować będzie o fundusze unijne z puli 2014 – 2020 na nie tylko na przebudowę parkingów i dróg dojazdowych do promu, ale także na przebudowę ulic: Puławskiej, Nadwiślańskiej, Sadowej i Podzamcze w ramach MOF oraz na budowę w ramach Geoparku i „Szlaku zdrowia i urody”.