Wiślana Trasa Rowerowa będzie z zasady wyłączoną z ruchu zmotoryzowanych drogą dla rowerzystów. Będzie szlakiem, który umożliwi turyście bezpieczne przemieszczanie się oraz da szansę poznania mijanych po drodze subregionów. Zaczynać się będzie na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić aż do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska.
Schemat przebiegu Wiślanej Trasy Rowerowej odpowiada zasadzie "filozofii rybiego kręgosłupa i ości". Od takiej trasy (tzw. kręgosłupa), w punktach węzłowych odchodzą pętle (tzw. ości), czyli oznakowane trasy regionalne i lokalne, o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy. Miejsca, nazwane punktami węzłowymi, powinny być odpowiednio zagospodarowane. Stanowić one będą bowiem istotne elementy Wiślanej Trasy Rowerowej. Koncepcja przewiduje powstanie tam rowerowych minikompleksów turystycznych.
Powstanie trasy da więc możliwość wszechstronnego zaktywizowania całego obszaru wzdłuż Wisły, wykreowania funkcji turystycznych w miejscowościach posiadających walory dotychczas nie eksploatowane, jak również poprawy sytuacji na terenach wiejskich m.in. poprzez stymulowanie napływu kapitału inwestycyjnego w infrastrukturę turystyczną i paraturystyczną (zwłaszcza infrastrukturę obsługi rowerzysty) oraz zachęcanie do podejmowania działalność gospodarczej.
Do Gdańska uczestnicy rajdu „Z prądem Wisły” zawitają 29 maja - tradycyjnym wjazdem rowerami w wody Bałtyku.