Dni Wisły to cykl wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, których celem jest podkreślenie roli rzeki w życiu człowieka. XVII edycja tej imprezy rozpocznie się 5 czerwca o godzinie 12.00 piknikiem rodzinnym przy Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Puławskiej, podczas którego zostanie stworzony wielki portret rzeki Wisły. Wspólnemu malowaniu towarzyszyć konkursy, gry i zabawy dla całych rodzin.
- Bogata gama zajęć składających się na „Dni Wisły” skierowana jest nie tylko do dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej, ale także do osób dorosłych. Mieszkańcy naszego regionu, turyści - tu każdy znajdzie coś dla siebie! – piszą organizatorzy.
W czasie trwania Dni Wisły czekają nas więc rajdy i wycieczki po terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, rejsy statkiem oraz warsztaty ornitologiczne z użyciem lornetek, a także takie, przy których niezbędne będą …lupy, bo jakże inaczej przyjrzeć się życiu małych mieszkańców wielkiej rzeki?
Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza na Dni Wisły od 5 do 19 czerwca.
W programie:
5 czerwca godz. 12.00 – 15.00 – “Portret Wisły” - piknik rodzinny w Ogrodzie Muzealnym przy Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego ul. Puławska 54
Happening poświęcony Wiśle. Wspólne malowanie portretu rzeki na dużym materiale o wymiarach ok. 2,5 x 12 m przy użyciu farb w sprayu i szablonów sylwetek ptaków. Gry i zabawy oraz liczne konkursy z nagrodami angażujące wszystkich członków rodzin.
Czas trwania: 3 godz.
Impreza otwarta, wstęp bezpłatny
11 czerwca godz. 10.00 – Rajd ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (wydarzenie dla gości indywidualnych)
- Trasa rajdu będzie bardzo ciekawa i uczestnikom, którzy wyruszą z nami na wędrówkę na pewno nie zabraknie wrażeń. To prawdziwa gratka dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu –obiecują organizatorzy. – Podczas wycieczki zapoznamy się z charakterystycznymi elementami rzeźby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – wąwozami. Dowiemy się co nieco o ich genezie, a także nauczymy się rozpoznawać powszechnie występujące w nich rośliny.
Na zakończenie rajdu ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: 2,5 - 3 godz.
Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: pon.-pt. w godz. 08:00-15:00, tel. 81 881 03 26 lub drogą elektroniczną: przyrodnicze@mnkd.pl
Termin zgłoszeń: 8 czerwca
12 czerwca godz. 9.00 Warsztaty ornitologiczne (wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych)
Zajęcia będą składać się z trzech powiązanych ze sobą części: prelekcja, wycieczka po Kazimierzu z ornitologiem (wyposażenie: lornetki, przewodniki do oznaczania ptaków), rejs statkiem (obserwacja ptaków wiślanych)
Czas trwania: 2,5 - 3 godz.
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: pon.-pt. w godz. 08:00-15:00, tel. 81 881 03 26 lub drogą elektroniczną: przyrodnicze@mnkd.pl
Termin zgłoszeń: 8 czerwca
18 czerwca godz. 10.00 „Przyroda i archeologia nad Wisłą” wycieczka na Skarpę Dobrską i na Grodzisko Żmijowiska dla rodzin i gości indywidualnych
Wycieczka przyrodniczo–archeologiczna na Skarpę Dobrską oraz do oddziału Grodzisko Żmijowiska. Transport: autokar, wycieczka piesza.
Rezerwat krajobrazowy „Skarpa Dobrska”: roślinność charakterystyczna dla ciepłolubnych muraw o charakterze stepów ostnicowych i kwietnych, rzadkich w skali Wyżyny Lubelskiej oraz kraju; panorama na Kotlinę Chodelską, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską; budowa geologiczna tego terenu, dziedzictwo archeologiczne Kotliny Chodelskiej.
Grodzisko Żmijowiska: relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego Słowian.
Na zakończenie wycieczki ognisko z kiełbaskami.
Czas trwania: ok. 4 godz.
Miejsce: Zbiórka przed Oddziałem Przyrodniczym / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: 15 czerwca przyrodnicze@mnkd.pl
19 czerwca godz. 10.00 „Mali mieszkańcy rzeki” (wydarzenie dla rodzin i gości indywidualnych)
Jaki owad ślizga się po powierzchni wody? Kto wśród owadów jest mistrzem latania? Gdzie powietrze magazynuje pływak żółtobrzeżek? Te, i wiele innych zagadek rozwiążemy poznając tajemniczy świat owadów wodnych. Warsztaty zakończą się zajęciami plastycznymi, podczas których uczestnicy własnoręcznie ozdobią ekotorby.
Czas trwania: ok. 2,5 godz.
Miejsce: Oddział Przyrodniczy / ul. Puławska 54
Cena: bilet wstępu do muzeum dla każdego uczestnika
Zgłoszenie uczestnictwa: 15 czerwca przyrodnicze@mnkd.pl