Grodzisko w Żmijowiskach między 17 a 20 kwietnia znowu zatętni życiem. W tym czasie gospodarzyć tam będą studenci archeologii z Warszawy. W planach jest budowa szałasu mieszkalnego wg znaleziska z VIII na stanowisku Puławy – Włostowice, opanowanie technik przygotowywania tradycyjnego słowiańskiego pożywienia, sposobów utrzymywania ciepła w nocy i w dzień, sprawdzanie funkcjonalności poszczególnych elementów strojów uszytych własnoręcznie przez młodych pasjonatów słowiańskiej historii. Studenci zamierzają podjąć próby odtwarzania niektórych dziedzin wytwórczości wczesnośredniowiecznej: kowalskiej obróbki żelaza, produkcji filcu i wełnianej przędzy, budowy prymitywnej tokarki do obróbki drewna.
Czy te plany się powiodą? Czy młodym ludziom wychowanym w puchach XXI wiecznej cywilizacji uda się przeżyć wzorem IX wiecznych Słowian? Można to będzie sprawdzić osobiście, odwiedzając w tym czasie grodzisko Żmijowiska. Zapraszamy w imieniu organizatorów słowiańskiego pleneru: Muzeum Nadwiślańskiego oraz autorów projektu: Izabelli Dybczyński, Katarzyny Szadkowskiej, Aleksandra Lewandowskiego, Adama Niewęgłowskiego, Karola Żołędziowskiego i Piotra Wronieckiego.
Bliższe informacje pod adresem mailowym: archeologia@kazimierz-muzeum.pl
Dojazd do Żmijowisk: Z Kazimierza Dolnego przez Czerniawy kierujemy się na Wilków, za Wilkowem na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Szczekarków, a w Szczekarkowie - łagodnie w lewo. W sumie ok. 16 km
Fot. Miron Bogacki