Kiedy wymienić opony na zimowe - oceń warunki pogodowe
Początek jesieni to czas kiedy większość kierowców rozpoczyna przygotowania do sezonu jesienno-zimowego. Jedną z podstawowych czynności jest wymiana opon z letnich na zimowe. Kiedy należy to zrobić? Część osób sugeruje się kalendarzem, ustalając umowną datę na październik lub okres "przed Świętem Zmarłych". To duży błąd, ponieważ w tym okresie pogoda potrafi być bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Głównym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest auta i panująca temperatura.
Większość ekspertów i specjalistów z zakresu motoryzacji i ogumienia sugeruje, że wymiana opon na zimowe powinna nastąpić, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C. Skąd takie kryterium? Takie zalecenia jest uwarunkowane strukturą i wykonaniem samej opony. Opona letnia, w warunkach poniżej 7°C traci swoją przyczepność i osiąga dużo słabsze parametry niż w sezonie letnim.
Jak przebiega proces wymiany opon?
Oznakowanie opon - co oznacza?
Jak czytać oznakowanie opony? Sygnatura R15 oznacza opony o rozmiarze 15 cali. Wówczas do wymiany opon należy wybrać opony zimowe 15. Pozostałe oznakowanie wskazuje na szerokość i profil opony (wyrażony jako stosunek wysokości do szerokości). Przykładowo opona oznaczona 205/55 R15 oznacza, że jest ona szeroka na 205 mm. Parametr 55 wskazuje na procentowy stosunek wysokości do szerokości opony. R15 to 15-calowa średnica felgi.
Inne rozmiary opon zimowych znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Opony_zimowe
Czy wymiana opon jest obowiązkowa?
W Polsce nie ma aktualnie obowiązku sezonowej wymiany opon. Nie oznacza to jednak, że policja nie może nas ukarać za niewłaściwie ogumienie. Mało tego, za brak odpowiedniej opony może czekać nas dotkliwa kara. Głównym kryterium nie jest jednak typ opony ale minimalna wysokość bieżnika. Dla samochodów osobowych wynosi ona 1,6 milimetra. Za niespełnienie tego wymogu kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł, oraz ze względu na niewłaściwy stan techniczny pojazdu - odebranie dowodu rejestracyjnego. Należy wiedzieć, że wiele państw w Europie wymusza na kierowcach obowiązkową zmianę opon w określonych sytuacjach lub określonym czasie.
Czy warto wymieniać opony na zimowe?
Pomimo braku obowiązku wymiany opon wielu specjalistów i mechaników doradza, aby wymienić opony na zimowe. Opona zimowa zapewnia dużo większą przyczepność do nawierzchni, a co za tym idzie skraca drogę hamowania i zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza na oblodzonej lub zaśnieżonej drodze, po której opony letnie ślizgają się niczym po lodowisku. W skrajnym przypadku brak odpowiedniego ogumienia może uniemożliwić nam dalszą jazdę.