Po kilkuletniej przerwie, graficy z całej Polski powrócili do Kazimierza, żeby wskrzesić na nowo dawną tradycję plenerów artystycznych. Pomóc ma w tym wystawa „Od Kazimierza do Kazimierza”, prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych, w Gmachu Głównym w Muzeum Nadwiślańskim.
Pierwsze Spotkania Graficzne w Kazimierzu odbyły się w 1986 r. Ostatnie w 2008 r. Miasteczko stawało się wówczas miejscem dyskusji o kondycji polskiej grafiki a spotkania dawały możliwość nie tylko wymiany myśli, ale także integrowały środowisko tworząc pewnego rodzaju wspólnotę artystyczną.
Prezentowana w kazimierskim muzeum wystawa pokazuje prace nie tylko tych artystów, którzy biorą udział w tegorocznych spotkaniach, ale także tych, którzy przyjeżdżali do Kazimierza wcześniej.
- Prezentacja jest niezwykle spójna. Wkraczamy w strukturę świata zapisaną artystycznym, zindywidualizowanym głosem – czytamy w informacji prasowej. - Każdy z grafików, na równych prawach, wypowiada się wnosząc swoją silną osobowość twórczą. Całości daje wielopłaszczyznowy obraz rzeczywistości w jej szerokim znaczeniu.
Prace są wykonane w różnych technikach graficznych, od linorytu, poprzez akwafortę, mezzotintę, suchą igłę, drzeworyt, aż do wydruku cyfrowego. Stosowane są także techniki własne. Wykorzystywane są różne podłoża.
- Wystawie towarzyszy katalog – mówi Dorota Seweryn-Puchalska, kierownik Kamienicy Celejowskiej. - Jest on szczególny. Z jednej strony prezentuje artystów biorących udział wystawie. Z drugiej podkreśla rangę Spotkań Graficznych przypominając, w formie zdjęciowego kalendarium, historię poprzednich.
Na wystawie prezentowane są prace 27 artystów. Oto i oni: Jan Baczyński, Stanisław Bałdyga, Marek Basiul, Agnieszka Cieślińska, Jan Ferenc, Paweł Frąckiewicz, Jadwiga Kaim-Otręba, Andrzej Kalina, Zofia Kopel-Szulc, Anna Kowalska-Szewczyk, Tomasz Kukawski, Anna Kulczyńska-Popławska, Piotr Lech, Zbigniew Lutomski, Grzegorz D. Mazurek, Grzegorz Nowicki, Ryszard Otręba, Henryk Ożóg, Mirosław Pawłowski, Adam Romaniuk, Michał Rygielski, Jolanta Słomianowska, Barbara Sosnowska-Bałdyga, Jacek Szewczyk, Krzysztof Szymanowicz, Henryk Tomczak i Andrzej Węcławski.
Fot. ASM/Wernisaż wystawy "Od Kazimierza do Kazimierza"
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym