Tradycyjnie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się mszą świętą w kazimierskiej Farze koncelebrowana przez ks. Wojciecha Stasiewicza z Ukrainy i ks. proboszcza Tomasza Lewniewskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z Kazimierza i partnerskiego Staufen z burmistrzami obu miast na czele, a także poczty sztandarowe instytucji z terenu gminy Kazimierz.
Po mszy spod Fary zebrani udali się kolumną marszową pod mury Klasztoru Ojców Franciszkanów, gdzie w miejscu pamięci narodowej złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów. Wieniec z wstęgami w barwach narodowych Niemiec złożyła pod pomnikiem także delegacja z partnerskiego miasta Kazimierza – Stafen.
W swoim przemówieniu burmistrz Grzegorz Dunia podkreślał znaczenie Konstytucji 3 Maja.
Głos zabrał także Graf Karl Eugen von Hohenthal – burmistrz Staufen, który 20 lat temu podpisywał porozumienie o partnerstwie pomiędzy Staufen i Kazimierzem. W miejscu, gdzie na kamiennych tablicach wyryto nazwiska ofiar II wojny światowej, po raz kolejny publicznie wyraził głębokie ubolewanie z powodu krzywd, jakie doznali Polacy i Żydzi od narodu niemieckiego. W ten sposób po raz kolejny przeprosił kazimierzaków za zbrodnie II wojny.
Po oficjalnych uroczystościach przed gmachem głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Rynku wystawiono dębową beczkę ze słynnym niemieckim winem „Weingut Koepher” z XVIII - wiecznej winnicy pod Staufen, znanym m.in. na stołach pałacu Buckingham. I nastąpiła publiczna degustacja trunku, który delegacja niemiecka przywiozła do Kazimierza w prezencie z okazji 20 – lecia partnerstwa miedzy Kazimierzem i Staufen.
Uroczystości 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zbiegły się więc w Kazimierzu z obchodami 20 – lecia partnerstwa pomiędzy Kazimierzem i Staufen, a także z piknikiem historycznym „Spotkanie z Historią” zorganizowanym z okazji 70. rocznicy spektakularnego zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andresa pod Monte Cassino oraz zwycięskich walk polskiej 1. Dywizji Pancernej w Normandii, Belgii i Holandii. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas uroczystości trzymali właśnie straż przed pomnikiem w lokalnym miejscu pamięci.