Film pokazuje Wisłę jako rzeczywiście niekwestionowaną królową polskich rzek, która okazała się niezwykle malownicza. Zakola, meandry, piaszczyste łachy, wyspy podkreślają jej dziewiczy charakter. Wisła na filmie Tabora kipi barwami - niebieskością wody, żółcią piasku, zielonością trzcin. Najpiękniejsze sceny związane są z rzeką: mężczyzna skubiący pestki słonecznika pod wierzbą płaczącą, kobieta piorąca w wodzie bieliznę (sic!), ptaki nieświadome tego, że są podglądane i rośliny - te typowe jak trzciny czy nietypowe - jak karłowaty słonecznik na plaży...
- Najwięcej zdjęć przyrodniczych (pokazujących życie mew, rybitw, ostrygojadów, itp.) realizowaliśmy na wyspach, np. koło Luciami - mówi Artur Tabor - Przeprawy pontonem niejednokrotnie o pierwszej w nocy przy świetle księżyca czarną jak atrament śpiącą rzeką to niezapomniane przeżycia. W nocnej poświacie stawiałem swoje ukrycia na wyspie, w kolonii mew pospolitych i śmieszek, aby potem razem z ptakami obudzić się o świcie i przystąpić do filmowania i fotografowania ptasiego życia.
Aż żal, że tych scen jest tu nie za wiele, bo film pokazuje również i ludzi - to, czego dokonali przed wiekami - architekturę - i to, co tworzą teraz - "Święto kwitnącej jabłoni" w Józefowie, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kazimierzu czy pojedynki rycerskie na zamku w Janowcu.
Zdjęcia przyrodnicze Artur Tabor realizował przy pomocy swojej żony Joli i córki Moniki, za część kulturową natomiast odpowiada głównie jego drugi operator Wojciech Kuchta.
Pomysł powstania "Małopolskiego Przełomu Wisły" zrodził się w Zarządzie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Kazimierzu, stąd też wyszedł scenariusz. Realizacja filmu trwała dwa lata.
Film nie powstałby bez finansowego wsparcia licznych sponsorów, wśród których dominują - co jest raczej nietypowe - jednostki samorządów lokalnych z terenów położonych na odcinku Wisły między Annopolem a Puławami. Wynika to z dużej potrzeby powstania filmu promującego region. Nic więc dziwnego, że "Małopolski Przełom Wisły" ukazał się aż w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Jego premiera odbędzie się w Telewizji Lublin w czasie świąt wielkanocnych.
Film w wersji DVD trafił do urzędów gmin nadwiślańskich z terenu Małopolskiego Przełomu Wisły, możliwe, że będzie dostępny również w miejscowych szkołach. W Zarządzie Lubelskich Parków Krajobrazowych istnieje możliwość jego obejrzenia.