Swego czasu do kościoła przynoszono do święcenia ogromne wiklinowe kosze, bo wszystkiego musiało być dużo, jako że święcone według prastarych wierzeń miało mieć nadzwyczajną moc.
Dziś pokarmy do święcenia mieszczą się swobodnie w niewielkich koszyczkach. Spod białych serwetek wyglądają kolorowe pisanki, cukrowe bądź czekoladowe baranki, chleb, wędlina czy ciasta świąteczne. Obowiązkowo w skład święconki wchodzą sól chroniąca przed zepsuciem, pieprz i chrzan „na znak tego, że gorzkość męki Jezusowej tego dnia w słodycz się nam i radość zamieniła” – jak pisał w XVIII w. o. Newerani.
Pokarmy święcono w kościele św. Anny, gdzie cały czas aż do wielkiej Niedzieli strażacy ochotnicy trzymają straż u grobu Chrystusowego.
O 22.00 w kościele św. Anny rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. To najważniejsza liturgia w roku kościelnym Kościoła Katolickiego. Składa się z błogosławieństwa ognia i paschału, Orędzia Paschalnego, Liturgii Czytań, udzielenia i odnowienia sakramentu chrztu św. Uroczystość zakończy się procesją rezurekcyjną.(Pamiętajmy o przyniesieniu świec.)
Fot. Maks Skrzeczkowski