W sprawie Centrum - komunikat burmistrza

Udostępnij ten artykuł

Temat Centrum Sztuki Audiowizualnej od pewnego czasu elektryzuje społeczność kazimierską. Na wniosek radnych zajmie się tym zagadnieniem 26 listopada Rada Miejska na Sesji Nadzwyczajnej.  Burmistrz Grzegorz Dunia komentuje ten fakt w specjalntym komunikacie.

Komunikat burmistrza dotyczacy Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej

Dnia 26.11.2011 r. (sobota) odbędzie się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, zwołana na wniosek radnych: Rafała Suszka, Piotra Guza, Janusza Kowalskiego, Romana Suszka i Mirosława Opoki. Do wniosku radni załączyli projekt uchwały wraz z uzasadnieniem o wydzierżawieniu działki w kamieniołomach o nr 1331/2, która miałaby być przeznaczona pod budowę Europejskiego Centrum Sztuki Audiowizualnej.

Ja, jako burmistrz, chciałbym po raz kolejny wyrazić swoją opinię w tej sprawie: od początku popierałem pomysł powstania Centrum, ale jestem przeciwny podejmowaniu pochopnych decyzji, tym bardziej, że przedmiotem sprawy jest teren wyceniony na kilkanaście milionów złotych. Jest praktyką powszechnie stosowaną, że w takich sytuacjach to inwestor powinien przekonać społeczeństwo i władzę do celowości swojego przedsięwzięcia, albowiem to on chce korzystać z cennego majątku gminy. W tym przypadku stało się odwrotnie: kilku radnych przejęło inicjatywę i po raz pierwszy w historii mojego urzędowania na stanowisku burmistrza zdarzyło się, że na wniosek radnych zwołana zostaje sesja nadzwyczajna.

Pośpiech narzucony tej sprawie podyktowany jest m.in. interesem inwestora - w uzasadnieniu czytamy: „(...) Brak takiego jednoznacznego i ostatecznego stanowiska w formie Uchwały, zajętego przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym, uniemożliwia inwestorowi podejmowanie jakichkolwiek działań, w tym złożenia wniosku o dofinansowanie."

Troska ta jest zrozumiała, bo wiemy, jak ważni dla rozwoju gminy są wszyscy działający na jej terenie inwestorzy, jednak w naszej gminie są też inne sprawy priorytetowe, jak choćby budowa nowej szkoły - i to właśnie ten problem wymaga nadzwyczajnego traktowania.

Uważam również za konieczne, aby społeczność Kazimierza, burmistrz oraz wszyscy radni przed podjęciem decyzji w sprawie Centrum mieli czytelne informacje na temat warunków oddania nieruchomości będącej własnością gminy, a tym samym - wszystkich jej mieszkańców, oraz aby dowiedzieli się od inwestora, na czym będzie polegała działalność Centrum.

Inną ważną kwestią jest sprawa lokalizacji. Stoję na stanowisku, że teren kamieniołomu musi mieć opracowaną koncepcję jako całość, zanim dojdzie tam do jakiejkolwiek inwestycji. Jest on bowiem podzielony na kilka działek i w przyszłości może dojść do tego, ze każda z nich będzie miała innego inwestora, a każdy inwestor może mieć własną wizję zagospodarowania tego miejsca.

Jeśli przed podjęciem jakiejś decyzji nie opracujemy ogólnej koncepcji, obejmującej cały teren kamieniołomu, możemy go bezpowrotnie zniszczyć. Za przykład niech posłuży tu tzw. „Batory". Jego projektanci również mieli dobre - w ich mniemaniu - intencje, sam budynek jest dziełem wybitnego architekta, prof. Lacherta, a patrząc nań całościowo w kontekście Kazimierza, trudno nazwać go ozdobą miasta.

Nie wolno nam zapominać, że wartości krajobrazowe i widokowe Kazimierza są jego największymi atutami i przez nieprzemyślane, pospieszne decyzje (nawet podejmowane w dobrej wierze) możemy samych siebie pozbawić tego, co najcenniejsze.


Grzegorz Dunia
burmistrz Kazimierza Dolnego


* Wniosek o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej

My, niżej podpisani Radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym działający w oparciu o Art.20 pkt. 3 Ustawy o samorządzie gminny (Na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku) wnioskujemy do Pana Przewodniczącego o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej. Celem tej Sesji będzie ostateczne zajęcie stanowiska przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym w sprawie budowy Centrum Sztuki Audiowizualnej w Kazimierzu Dolnym.

Pomimo pierwotnych pozytywnych opinii dotyczących tej inwestycji wyrażonych jeszcze na początku sierpnia 2011r. na spotkaniu z Panią Grażyną Torbicką i Panem Jackiem Bromskim przez Komisję Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki działającej w ramach Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, a następnie potwierdzonych we wrześniu 2011r. jednogłośnym pozytywnym zajęciem stanowiska przez połączone Komisje Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, w obecności inwestora Pana Jacka Bromskiego, dotyczącego budowy w kamieniołomach Europejskiego Centrum Sztuki Audiowizualnej, to do dnia dzisiejszego nie zostały podjęte żadne, wiążące strony, działania.

Brak takiego jednoznacznego i ostatecznego stanowiska w formie Uchwały, zajętego przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym, uniemożliwia inwestorowi podejmowanie jakichkolwiek działań w tym złozenia wniosku o dofinansowanie. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż z niezrozumiałych względów, dwukrotnie tj. 7 listopada 2011r. jak również 21 listopada 2011r. nie odbyło się planowane spotkanie z Panem Jackiem Bromskim (choć przynajmniej części Radnych wiadomo, że Pan Jacek Bromski był do dyspozycji Rady w wyznaczonych terminach spotkań). Niepokojącym jest również fakt braku wyznaczenia nowego terminu spotkania, co w sytuacji starania się przez inwestora o środki zewnętrzne, których pozyskanie determinują określone terminy i uczuleniu na ten fakt Radnych, stawia inwestycję Europejskiego Centrum Sztuki Audiowizualnej, które mogłoby w znaczącym sposób wpłynąć na rozwój nie tylko Kazimierza Dolnego, ale i całej Gminy, pod poważnym znakiem zapytania.

Brak woli dyskusji z inwestorem przejawiający się wyznaczaniem kolejnych terminów spotkań, jak również brak formalnego zajęcia stanowiska w sprawie Europejskiego Centrum Sztuki Audiowizualnej przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym, stawia nas jako Radnych w nie najlepszym świetle i godzi w powagę Rady. Niepoważne i nieodpowiedzialne zachowanie Rady w tej sprawie kładzie się również cieniem na szeroko budowaną przez Naszą Gminę w kraju i poza granicami, markę Kazimierz Dolny, której jednym z elementów jest otwartość na inwestorów.

Z uwagi na powyższe, w trosce o rozwój Miasta i Gminy, jak również w trosce o dobre imię i wizerunek Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym wnioskujemy do Pana Przewodniczącego o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej, gdzie podjęte zostanie  ostateczne stanowisko w sprawie Europejskiego Centrum Sztuki Audiowizualnej.


Rafał Suszek
Piotr Guz
Janusz Kowalski
Roman Suszek
Mirosław Opoka


Projekt Uchwały Nr
Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym z dnia  w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę warunkową nieruchomości położonej w Kazimierzu Dolnym (kamieniołom) niezabudowanej działki nr 1331/2,na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie .

Na podstawie art.18 ust 2 pkt. 9 Lit a, Ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym ( Dz. U z 2001 r. Nr.142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami oraz art. 13 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2010 r. Nr 102 poz. 651 z późniejszymi zmianami ) Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym uchwala, co następuje.

§.1
Wyraża zgodę na warunkową dzierżawę niezabudowanej działki nr.1331/2 w Kazimierzu Dolnym (kamieniołom) na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich ul. Krakowskie Przedmieście nr.7,  00-068 Warszawa, KRS 0000068354, Nr. NIP 5251288627. Jednocześnie upoważnia się burmistrza Kazimierza Dolnego do zawarcia umowy dzierżawy warunkowej niezabudowanej działki nr.1331/2 w Kazimierzu Dolnym (kamieniołom) z Stowarzyszeniem Filmowców Polskich na potrzeby budowy Centrum Sztuki Audiowizualnej.

§.2
Wykonanie Uchwały powierza się burmistrzowi Kazimierza Dolnego.

§.3
Uchwała w chodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie do Uchwały
Budowa w Kazimierzu Dolnym Centrum Sztuki Audiowizualnej stało by się działaniem kulturotwórczym wpisującym się w tradycje Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny stałby się stolica Filmu Polskiego jak podkreślają to znawcy tematyki. Poza tematyka filmową Centrum Sztuki Audiowizualnej byłby miejscem wykorzystywanym również dla celów teatralnych i widowiskowych. Kazimierz stałby się żywym promotorem kultury europejskiej. Walor kulturotwórczy takiego przedsięwzięcia jest nie do przecenienia. Ponadto inwestycja w całości byłaby sfinansowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z środków zewnętrznych. Gmina Kazimierz Dolny nie poniosłaby żadnych kosztów poza wydzierżawieniem fragmentu kazimierskiego kamieniołomu dla którego Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje takie inwestycje. Szybkie podjecie uchwały jest niezbędne aby inwestor, Stowarzyszenie filmowców Polskich mogło zdążyć ze złożeniem wniosku o dofinansowanie z tzw. Funduszu Norweskiego. Termin ostateczny składania wniosków upływa z dniem 31 grudnia 2011r. Inwestor musi dysponować gruntem na którym zamierza wznieść inwestycję.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze