Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011. Corocznie organizowana akcja społeczna ma coraz większe rzesze zwolenników, zarówno wśród zwiedzających, jak i muzealników. Dlaczego wydarzenie to cieszy się takim zainteresowaniem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż tego jednego dnia w roku galerie oraz muzea sztuki, historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokazują i omawiają kilka wybranych dzieł ze swoich kolekcji.
Do akcji po raz kolejny włącza się także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.
- Ideą nadrzędną akcji jest przekonanie osób odwiedzających muzea do zwiedzania "jakościowego", a nie nastawiania się na obejrzenie jak największej ilości eksponatów – piszą organizatorzy. – Zgodnie z tym założeniem postaramy się skupić uwagę zwiedzających na trzech wybranych eksponatach prezentowanych na wystawach w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Znaczenie i treść, które niosą ze sobą wybrane dzieła sztuki, pomogą odczytać zainteresowanym muzealne edukatorzy muzealni.
Co w tym roku odkrywać będziemy w kazimierskim Muzeum Nadwiślańskim?
Godz. 12.00 - Aleksandra Snopek /Galeria Wystaw Czasowych / Michaela Wallus, Brora Distillery, akwarela
Godz. 12.15 - Danuta Borzecka / Galeria Wystaw Czasowych / Małgorzata Zagórska-Kowalewska, Memory Waltz – Willa Geyera, Łódź, akwarela
Godz. 12.30 - Emila Kamola / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej / Wskaźnik jad, Austria, ok. 1870 r.
Tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki obchodzimy w sobotę 18 kwietnia. Start o godzinie 12.00. Wstęp oczywiście jest wolny. Zapraszamy!
W Dniu Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja społeczna, której nadrzędną ideą jest przekonanie osób odwiedzających muzea do zwiedzania „jakościowego”. Na czym ono polega? Dowiedzieć możemy się już w najbliższą sobotę 18 kwietnia.