Uroczystości upamiętniajace społeczność żydowską

Udostępnij ten artykuł

Koniec marca w Kazimierzu to czas upamiętnienia zagłady społeczności żydowskiej, jaka dokonała się tutaj 77 lat temu.

Wysiedlenia Żydów z Kazimierza Dolnego wiązały się z akcją Reinhardt, ale także z planami starosty puławskiego Alfreda Brandta, który chciał utworzyć w Miasteczku uzdrowisko dla żołnierzy niemieckich. Kazimierscy Żydzi już na przełomie 1941 /42 dowiedzieli się, że wszyscy oprócz stu mieszkańców getta zatrudnionych w obozie pracy zostaną przesiedleni do Opola Lubelskiego.

- W dniach 25 – 27 marca 1942 r. 2000 Żydów z Kazimierza Dolnego – lub 26 i 29 marca ok. 600 – 800 – zmuszono do marszu do Opola Lubelskiego, 22 km na południe – czytamy na stronie Bramy Grodzkiej Teatr NN. – Tych, którzy mogli zapłacić 200 zł za podróż, przewieziono wozami chłopskimi. 30 marca 1600 Żydów spośród tych, którzy dotarli do Opola Lubelskiego razem z mieszkańcami getta wysłano do Nałęczowa. Tamtejsza stacja służyła jako główne miejsce deportacji dla południowej części okręgu puławskiego do obozu śmierci w Bełżcu. Tam właśnie ok. 2400 Żydów, włączając tych z Kazimierza Dolnego, zginęło w komorach gazowych w dniu przyjazdu, 30 lub 31 marca 1942 r. Niewykluczone, że osoby te były jednymi z pierwszych ofiar ośrodka śmierci w Sobiborze.

Społeczny Komitet Organizacyjny zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Kazimierz Dolny i gości na upamiętnienie 77. rocznicy zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza.

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Kazimierza, która w przededniu II wojny stanowiła 64 % populacji Miasteczka, odbędą się w czwartek 28 marca. Rozpocznie je o godzinie 17.00 kadisz i modlitwa ekumeniczna na terenie kirkutu w Czerniawach, skąd uczestnicy przejdą ulicą Lubelską, gdzie przy symbolicznej macewie zostanie zapalone światło, i dotrą na Mały Rynek. Tu pod tablicą pamiątkową odbędzie się część oficjalna i zakończenie uroczystości.

Program uroczystości:

17.00 – Modlitwa ekumeniczna – cmentarz żydowski na Czerniawach
Przejście na Mały Rynek w Marszu Milczenia
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową przy starym cmentarzu żydowskim obok Gminnego Zespołu Szkół ul. Lubelska
Zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową na budynku synagogi – Mały Rynek
Część oficjalna (rys historyczny, przemówienia okolicznościowe, krótka część artystyczna)
Zakończenie uroczystości.

 

Uwaga! Przy rynku o godzinie 16.45 dla potrzebujących będzie czekał czerwony busik, który nieodpłatnie dowiezie uczestników na kirkut i stamtąd ich przywiezie.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze