Masowa obława zaczęła się w godzinach porannych 18 listopada 1942 r. w Kazimierzu i innych miejscowościach tzw. Powiśla Lubelskiego. Represje dotknęły blisko 500 osób – źródła mówią o około 140 rozstrzelanych i ponad 300 uwięzionych, większość z nich zginęła w Oświęcimiu.
Najwięcej osób zginęło 22 listopada podczas pacyfikacji Kolonii Zbędowice.
- Do nas to pamiętam, jak weszli – śniadanie akurat było – i po polsku powiedział jeden z nich „Szlag was trafi dzisiaj!”. Dotąd te słowa mi zostały w pamięci – mówi Marianna Próchniak z domu Murat która jako jedyna ocalała z pogromu. – Ja tu leżałam – mówi pani Marianna, pokazując kotlinkę za pomnikiem ofiar Krwawej Środy, gdzie dziś znajduje się cmentarzyk pomordowanych.
- Babcia była ośmioletnią dziewczynką. Jej rodzina mieszkała tutaj niedaleko i całą jej pięcioosobową rodzinę zagnano do tego dołu i rozstrzelano – uzupełnia Katarzyna Matraszek wnuczka pani Marianny. – Jakimś cudem babcia została nakryta ciałem swojej matki i leżała pod stosem trupów. I jako jedyna ocalała.
Ku czci 88 ofiar z Kolonii Zbędowice co roku pod pomnikiem sprawowana jest msza święta i składane kwiaty. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski, burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz. Wartę przy pomniku zaciągnął oddział strzelców z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego w Puławach.
Główne uroczystości Krwawej Środy w Kazimierzu będą miały miejsce 18 listopada o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Poprzedzi je msza św. w kaplicy w Bochotnicy.
Uroczystosci ku czci ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach
Pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach rozpoczęły się gminne obchody tej tragedii sprzed 74 lat.