Tadeusz Różewicz to twórca silnie z „X muzą” związany: był współscenarzystą kilku filmów swojego brata, Stanisława; w jego wierszach znajdziemy też sporo nawiązań do chociażby Pasoliniego, Eisensteina czy Felliniego. Dramaty Różewicza okazały się wyjątkowo „filmowe” – wielogłosowe, antyrealistyczne, obrazowe i metaforyczne…
Napisana w 1979 roku „Pułapka” to sztuka, która w dorobku Tadeusza Różewicza uchodzi za jedną z najambitniejszych prób rozliczenia się poety z duchowym i kulturowym dziedzictwem XX wieku. Kluczem stała się biografia Franza Kafki. W „Pułapce” linearny, chronologiczny porządek życia zostaje rozbity na kilkanaście „obrazów. Telewizyjną wersję dramatu zrealizował brat Tadeusza Różewicza - Stanisław.
Andrzej Barański - reżyser i adaptator – przeniósł akcję „Mojej córeczki” utworu z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dzisiejszej Polski. Przełomową „Kartotekę” obejrzymy w intrygującej inscenizacji Krzysztofa Kieślowskiego, który awangardowy dramat opowiedział poprzez przejmujący, realistyczny film. Z kolei adaptacja Jerzego Grzegorzewskiego łączy „Duszyczkę”, poemat prozą Tadeusza Różewicza z 1977 roku z poematem „Et in Arcadia ego” z 1961 roku.
Przeglądowi towarzyszy koncert Karoliny Cichej „Do ludożerców”, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza, oraz spotkanie z Bohdanem Zadurą.
Wszystkie spektakle Teatru TV wyświetlone zostaną w „Kinie Pod Srebrną Gwiazdą” w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na projekcje bezpłatny.
Plan projekcji spektakli Teatru TV
• 6 sierpnia środa, godzina 10.00 – DUSZYCZKA, reż. Jerzy Grzegorzewski
• 7 sierpnia czwartek, godzina 10.00 – MOJA CÓRECZKA, reż. Andrzej Barański
• 8 sierpnia piątek, godzina 10.00 – KARTOTEKA, reż. Krzysztof Kieślowski
PROGRAM WYDARZEŃ POZAFILMOWYCH
Źródło: DwaBrzegi.pl