Między narodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia - okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W Kazimierzu do tej akcji przystąpił najpierw Gminny Zespół Szkół, potem przejął ją Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, gdzie co roku w grudniu pisane są listy w obronie praw człowieka.
W tym roku z Kazimierza apelowano w sprawie następujących osób:
Raif Badawi z Arabii Saudyjskiej jest założycielem forum internetowego dotyczącego praw społecznych i politycznych „Saudi Arabian Liberals”. Skazano go za obrazę religii i złamanie prawa dotyczącego Internetu. W maju 2014 roku otrzymał wyrok 10 lat więzienia, 1000 batów, karę pieniężną, 10 letni zakaz podróżowania i zakaz publicznego wyrażania opinii w mediach internetowych i tradycyjnych
Liu Ping z Chin - była torturowana w areszcie i została skazana na 6,5 roku więzienia w czerwcu 2014 roku w ramach rządowego planu walki z korupcją. Jest jedną z wielu osób związanych z Nowym Ruchem Obywatelskim, które były nękane i/lub aresztowane w ramach akcji władz chińskich.
Paraskevi Kokkoni - Romka mieszkająca w Grecji. Ona i jej niepełnosprawny umysłowo 23 - letni siostrzeniec zostali pobici przez lokalnych mieszkańców w rasistowskim ataku. W listopadzie 2013 roku trzej mężczyźni zostali oskarżeni o poważne uszkodzenia ciała Paraskevi i jej siostrzeńca. Jednak sąd nie uwzględnił poprzednich rasistowskich ataków.
Społeczność w Bhopal/ Indie - W tym roku mija 30 lat od tragedii w Bhopalu w Indiach. Katastrofa miała poważne długotrwałe i międzypokoleniowe negatywne skutki dla sytuacji praw człowieka członków lokalnej społeczności. Ponad 500 000 ocalałych jest rannych lub niepełnosprawnych. Szczególny niepokój budzi trwałe skażenie środowiska na terenie fabryki w Bhopalu, która została porzucona po wycieku gazu. Katastrofa w Bhopalu jest studium przypadku nieudanych prób rozliczenia korporacji, która dopuściła się złamania praw człowieka.
Moses Akatugba z Nigerii - Moses miał 16 lat, kiedy w listopadzie 2005 roku został aresztowany pod zarzutem rozboju z bronią w ręku – czego według niego nigdy nie zrobił. Przez 3 lata przebywał w areszcie. Po dotkliwych torturach przyznał się do zarzutów.
John Jeanette Solstad Remø z Norwegii dołączyła do Norweskiego Stowarzyszenia Osób Transseksualnych (FTP - N) w 1986 roku, ale oficjalnie ujawniła swoją tożsamość w 2010 roku. Była w stanie zmienić w świetle prawa swoje imię, ale nie płeć. Jej wniosek został odrzucony ze względu na brak zgodności z procedurą opisaną przez Norweski Uniwersytet Państwowy. Wiąże się to z diagnozą psychiatryczną i obowiązkowym leczeniem, w tym operacją narządów płciowych i sterylizacją. Jej prawo do życia prywatnego jest codziennie łamane, ponieważ jej dokumenty tożsamości nie odzwierciedlają jej tożsamości płciowej.
Kobiety i dziewczęta z Mkhondo w RPA - Przypadek miejscowości Mkhondo w RPA pokazuje problem dostępu do opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży. W 25% przypadków śmierci kobiet podczas ciąży i porodu dałoby się uniknąć, gdyby miały one dostęp do opieki w czasie ciąży. W ramach Maratonu będziemy się domagać poszanowania praw kobiet i dziewcząt z Mkhando.
Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych – Szeregowa amerykańskiej armii, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, została w dniu 21 sierpnia 2013 r. skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Niektóre z ujawnionych przez Manning materiałów wskazują na potencjalne przypadki pogwałcenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przez oddziały amerykańskiej armii, stacjonujących poza granicami kraju. Manning była przetrzymywana w izolacji przez siedem miesięcy w bazie wojskowej w Wirginii, którą specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur określił jako miejsce okrutnego i nieludzkiego traktowania.
Erkin Musaev z Uzbekistanu został oskarżony o szpiegostwo, był przetrzymywany w odosobnieniu w areszcie Służb Bezpieczeństwa Narodowego przez kilka tygodni i prawdopodobnie codziennie bity i przesłuchiwany nocą. Erkin Musaev został skazany na 20 lat więzienia za zdradę i nadużycia urzędu po trzech nieuczciwych procesach w 2000 i 2007 roku.
Daniel Quintero z Wenezueli był 21-letnim studentem, kiedy brał udział w antyrządowej demonstracji w lutym 2014 roku w Maracaibo, Zulia. Daniel był torturowany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy Boliwariańskiej Gwardii Narodowej, którzy próbowali uzyskać od niego nazwiska członków organizacji pozarządowej Wenezuela bez kul (Venezuela Sin Balas) - walczącej o poprawę bezpieczeństwa i ukrócenie bezkarności), do której należał.
- Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e - maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka i listów solidarnościowych do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane – mówią organizatorzy akcji.
Chociaż maraton dobiega końca, listy w obronie praw człowieka można pisać nadal – cały rok. Wzory listów są dostępne na stronie http://www.amnesty.org.pl/maraton/ przy zdjęciach osób na mapie „Kogo bronimy?”. Taki list wysłany np. do ambasady kraju, w którym łamane są prawa człowieka na pewno nie pozostanie bez echa. Szczególnie, gdy będą ich tysiące.
- To naprawdę działa – przekonują organizatorzy akcji.