Toaleta Płotem

Udostępnij ten artykuł

22 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym. Zwyciężyła koncepcja o nazwie „Toaleta płotem”, która została wybrana spośród 110 prac.

To już IX edycja konkursu „Projekt Łazienki – KOŁO”, tym razem przed uczestnikami konkursu stało niezwykłe zadanie dopasowania architektury obiektu do historycznej zabudowy miasta, jakim jest Kazimierz Dolny; obiektu, który będzie jednocześnie spełniał współczesne wymagania dotyczące rozwiązań technicznych jak i funkcjonalnych.

Konkurs miał charakter otwarty, mogła w nim wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Chętnych było naprawdę wielu, wpłynęło 110 prac, z których zostały wyłonione najlepsze, najbardziej pasujące do architektury Kazimierza Dolnego. Prace były oceniane zarówno pod względem walorów architektoniczno – pejzażowych, jak i funkcjonalności i nowatorstwa projektu, proekologicznych, energooszczędnych rozwiązań oraz zgodności z obowiązującymi normami i wymaganiami technicznymi.

Uczestnicy konkursu wybrali różne drogi, aby osiągnąć ten cel, i bardzo różnie interpretowali ścisłe wytyczne konserwatorskie, które oprócz wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znalazły się w warunkach konkursu. Wielu twórców zaproponowało nowoczesne i nierzadko bardzo odważne rozwiązania.

W jury zasiadali:
Konrad Kucza – Kuczyński – PW Wydział Architektury
Marek Kukuryka – Sanitec Koło
Ewa Kuryłowicz – PW Wydział Architektury
Elżbieta Przesmycka – PL Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
Marek Bielecki - PL Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego

Grand Prix „Łazienka Koło 2007” przyznano Piotrowi Musiałowskiemu i Łukaszowi Przybyłowiczowi z Warszawy. Zaprojektowany przez nich obiekt pokryty ażurowymi ścianami i zadaszeniem, z drewnianych sztachet, został zintegrowany z otaczającym całą działkę płotem. Prześwity między listwami ożywają podczas spacerowania wzdłuż na pozór monotonie wyglądającego ogrodzenia. Projekt zatytułowany „Toaleta Płotem” otrzymał nagrodę – jak czytamy m.in. w uzasadnieniu jury – za bardzo trafną interpretację, zarówno głównego problemu wyznaczonej lokalizacji, jak i rangi funkcjonalnej obiektu. Koncepcja płotu w formule charakterystycznej dla Kazimierza Dolnego (drewniane, rytmiczne sztachety) jest z powodzeniem zastosowana do porządkującego całość terenu ogrodzenia, jak i do definiującej elewacje i dach ażurowej przesłony z tych samych drewnianych elementów. (…) Prostota i elegancja bryły pozwalają na podkreślenie materiałowego i formalnego bogactwa architektury i przyrody Kazimierza Dolnego, dla którego obiekt stanowi spokojne i kulturalne uzupełnienie.

-Dla nas najważniejsze było to, aby nie robić kazimierskiej toalety. Nie chcieliśmy używać kamienia, gdyż wydaje nam się on za bardzo szlachetny, dlatego wybraliśmy beton, materiały mniej szlachetne, dobrze wyglądające, a nie drogie - mówią laureaci – Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz. – Po prostu doszliśmy do wniosku, że wnętrze toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym musi być funkcjonalne i bardzo łatwe w utrzymaniu.

Wśród laureatów znaleźli się także: Piotr Piądłowski, Krzysztof Szymański, Michał Gryń z Warszawy, Piotr Krynicki z Gorlic Łukasz Homan, Anna Chanas z Tych, Bogusław Kowalski, Piotr Pyrtek z Krakowa, Magdalena Marzec, Agata Plackowska z Olkusza oraz Krzysztof Bolek, Rafał Stachowicz, Aleksandra Strzębicka, Maciej Józefiak z Gliwic. W większości to ludzie młodzi, architekci, często jeszcze studenci.

Zwycięzcy głównej nagrody otrzymali 24 tys. zł. Największą jednak nagrodą byłoby urzeczywistnienie któregoś z nagrodzonych projektów, wtedy każdy z nas mógłby sam ocenić pracę tych ludzi, zwłaszcza że w Kazimierzu nowa publiczna toaleta jest wręcz niezbędna. Burmistrz miasta, Grzegorz Dunia zapowiada, że jeśli tylko znajdzie pieniądze na realizację takiego projektu i skonsultuje się z konserwatorem zabytków, jeden z projektów toalety publicznej zostanie wkrótce zrealizowany.
Fot. Mateusz Stachyra

Data publikacji:

Autor:

Komentarze