W Kazimierzu i okolicach przez tydzień trwała rozpoczęta 18 listopada 1942 r. akcja pacyfikacyjna, która objęła swoim zasięgiem także Bochotnicę, Cholewiankę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Rzeczycę, Witoszyn, Włostowice i Zbędowice. Dokonali jej funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów w odwecie za działalność polskiego podziemia. W wyniku tamtych zdarzeń wiele osób zamordowano na miejscu, wiele zesłano do obozów w koncentracyjnych, z których powrócili tylko nieliczni.
Szczegóły tych wydarzeń sprzed 70 lat przybliża dr Alina Gałan w książce „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”. To jedyna wydana do tej pory publikacja przedstawiająca wypadki Krwawej Środy w sposób kompleksowy. Jest efektem pracy badawczej autorki, popartej jej wcześniejszymi ustaleniami. W książce wykorzystano dotychczas nie publikowane źródła archiwalne. To między innymi dokumenty z byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie, materiały przechowywane w zasobach Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku, przekazane tam przez Stowarzyszenie byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”. To także relacje i dokumenty przekazane przez rodziny ofiar.
- Inicjatywa wydania publikacji zrodziła się przed dwoma laty i została doprowadzona do finału przy współpracy Akcji Katolickiej, Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz dzięki przychylności Burmistrza Kazimierza Dolnego – mówi dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Monika Dudzińska. – Książka ma być swego rodzaju hołdem złożonym ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.
Promocja książki dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu” odbędzie sie w ramach obchodów 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada.
* Dr Alina Gałan – pracownik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, specjalizuje się w historii najnowszej. Jest autorką ponad 20 publikacji. Między innymi jest współautorką obszernej monografii „Hitlerowskie więzienie na Zamku w Lublinie 1939 - 1944”. W roku 2004 obroniła napisaną pod kierunkiem Prof. dr hab. Zygmunta Mańkowskiego pracę doktorską „Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie 1944 - 1999”.
Program uroczystości 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada:
godz. 10.30 - msza św. w intencji ofiar zbrodni wojennych – kościół farny
godz. 12.00 - złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy
- poświęcenie krzyża i tablicy upamiętniających męczeństwo mieszkańców Kazimierza Dolnego i okolic w więzieniu gestapo mieszczącym się w klasztorze
- okolicznościowe przemówienia
- spotkanie z dr Aliną Gałan i promocja książki „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”