Cmentarz żołnierzy radzieckich to dziś miejsce odwiedzane raczej nieczęsto. Zmienił się system, a niedawnych wyzwolicieli nazwano ich prawdziwym imieniem. Nie zmienia to faktu, że na kazimierskiej ziemi wieczny spoczynek znaleźli zwykli ludzie – ojcowie, bracia, narzeczeni, ci, którym „strzelać kazano”, nie licząc się z ich własnym zdaniem. Spoczywają daleko od rodzinnej ziemi. Kto o nich jeszcze pamięta? Czy zapłonie tu światło w Dzień Zaduszny?
Warto się tam wybrać na spacer choćby dlatego, że to naprawdę piękne miejsce. Iwona Dworakowska i Kazimierz Kotowski zaprojektowali je w 1951 r. jako park – cmentarz, wkomponowując w kazimierski krajobraz. Sam cmentarz, gdzie spoczywa 8537 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie, zajmuje niewiele ponad pół hektara powierzchni, pozostała część terenu to kompozycja drzew i krzewów wg projektu W. Chojnackiego.
Możemy tam dojść, wychodząc z Rynku ulicą Nadrzeczną. Przy ośrodku wypoczynkowym Arkadia skręcamy w prawo i wąwozem zwanym Czerniawy idziemy do jego wylotu, mijając po drodze po lewej stronie drogi Ścianę Płaczu wystawioną wg projektu Tadeusza Augustynka na terenie żydowskiego kirkutu. Nieco dalej po tej samej stronie tuż przy jezdni bije Źródełko Miłości, o którym mówią, że jego woda gasiła pragnienie samego króla Kazimierza Wielkiego i jego Esterki. Niektórzy dodają, że woda ta ma niezwykłą moc, będącą ratunkiem w czasach niżu demograficznego…
Kiedy droga rozwidla się, skręcamy tuż przy pętli autobusowej w lewo w kierunku Opola Lubelskiego. Cmentarz żołnierzy radzieckich znajduje się na zakręcie. To tu zaczyna się tegoroczny marsz przez kazimierskie cmentarze „Pamięć i tożsamość” organizowany 20 października o godzinie 12.00 tradycyjnie w czasie tygodnia papieskiego.
Weekend w Kazimierzu
Sobota 22 października
Godz. 13.00 - Piłka nożna - lubelska klasa A ORŁY Kazimierz - DRACO KOWALA – Stadion Orłów w Bochotnicy
Godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Klezmaholics - Knajpa U Fryzjera
Niedziela 23 października
Godz. 12.00 – „Kazimierski Park Krajobrazowy” - otwarcie nowej aranżacji wystawy stałej – Muzeum Przyrodnicze
Ekspozycja prezentuje bogactwo przyrodnicze i kulturowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w oparciu o jego cztery, najbardziej charakterystyczne elementy – wąwozy, Małopolski Przełom Wisły, kamieniołomy i naturalne odsłonięcia opok w dolinie Wisły wraz z roślinnością kserotermiczną oraz krajobraz kulturowy. Na wystawę składa się m.in. diorama przedstawiająca fragment wąwozu naturalnego, mapa plastyczna Parku oraz makieta kamieniołomu.
Przez cały weekend trwać będą:
- Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – Kościół Farny
- Wystawa malarstwa Haliny Nowickiej "Pląsy i dąsy" – Galeria Grabski ul. Lubelska 33
- Wystawa malarstwa Tomasza Klimczyka – Galeria Grabski ul. Lubelska 33
- STFZ.EKO - wystawa prac polskich artystów złotników i projektantów – Muzeum Sztuki Złotniczej
- "Hartwig - Dorys - Magierski. Kazimierz nad Wisłą" - wystawa obrazów fotograficznych – Kamienica Celejowska
- Wystawa "Żydowski Kazimierz" – Synagoga
Fot. M. Stachyra