Piątkowy wieczór „Tango milonga” został zatytułowany jak jedno z najsłynniejszych polskich tang.
- Tango milonga autorstwa Jerzego Petersburskiego to jeden z moich najbardziej ulubionych utworów, choć wszystkie tanga, które znam, po prostu kocham. To piękna muzyka i jakże pasuje do naszego miasteczka – mówi pomysłodawca wieczorków tanecznych w Kazimierzu Dolnym, szef zespołu muzycznego Dwa Księżyce, Sławomir Doraczyński.
Tango argentyńskie to taniec, który ma ponad sto lat. Tańczone na początku w tanich lokalach rozrywkowych Buenos Aires, szybko przeniosło się na sale balowe najpiękniejszych miast świata. Rozwija się i dziś, mając wielu zwolenników – muzycznie i tanecznie. W 2009 roku argentyńskie i urugwajskie tango przez organizację UNESCO zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
- Dziś uczymy się tanga słuchać i tańczyć, bo ma nadal wiele do zaoferowania. Jest to taniec chodzony, wydaje się bardzo prosty, jednak wymaga skupienia się na podstawowej rzeczy – uważnego słuchania partnera i muzyki. Nauczyć się tańczyć tango może każdy, a stopień zaawansowania w żadnym wypadku nie warunkuje przyjemności z tańca, którą ma się praktycznie od pierwszych kroków na parkiecie – mówi pani Anetta Stawińska, miłośniczka tanga, która tańczy tango od 2006 roku.
W piątkowy wieczór po raz kolejny z uwagą, ale i dużą dawką humoru i ciekawostek ze świata tanga Anetta Stawińska przedstawi gościom KOKPiT-u: zasady trzymania – objęcia w tańcu, rytmu, ruchu na parkiecie, prowadzenia partnerki, podążania, oraz kilka figur tanecznych.
- Zapraszamy do tańca i nauki, a przede wszystkim do fajnej zabawy osoby w każdym wieku, mniej lub bardziej roztańczone. Potwierdzam, że zasady nauczone w tangu, można wykorzystać w każdym innym tańcu, ale też i w życiu – mówi dyrektor Ośrodka Mariusz Płoszaj – Mazurek. – Przekonałem się, że tango może i powinien nauczyć się każdy, bo jest po prostu przyjemne, a przypisywana mu czasem ‘elitarność’ leży w zupełnie innej sferze – dodaje nieco tajemniczo.
Oprócz znanych tang w wykonaniu najlepszych orkiestr argentyńskich, usłyszymy również utwory grane na żywo, w tym piękne tanga polskie z okresu międzywojennego oraz współczesne, oryginalne aranżacje znanych utworów z początku 20. wieku.
Strój – jak na tańce w piątkowy wieczór. Prośba organizatorów o zabranie wygodnych butów do tańczenia na zmianę.
Wstęp – 5 zł, przewidziany jest drobny poczęstunek
Rozpoczęcie – 9 lutego godz. 18.00.
Tekst: KOKPiT