Tajemnice pożółkłych fotografii

Udostępnij ten artykuł

Wyjęte z szuflad i rodzinnych albumów, czarno-białe i w kolorach sepii, dziewiętnastowieczne i te zrobione całkiem niedawno, dotyczące historii prywatnych, ale i ogólnokazimierskich. 190 fotografii mieszkańców Kazimierza zobaczymy wkrótce na wystawie „Kazimierzacy” w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Wystawa "Kazimierzacy" niejako inauguruje pracę Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, która w tym roku rozpoczęła swoją działalność w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Zdjęcia z rodzinnych albumów mieszkańców Kazimierza Monika Dudzińska zaczęła gromadzić latem tego roku. Mieszkańcy przynieśli ich ponad 500. Na wystawie zobaczymy ich 190.

Najstarsze oryginalne fotografie, które 26 października zostaną zaprezentowane w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, pochodzą z początku XX wieku, są też kopie zdjęć dziewiętnastowiecznych. To głównie rodzinne fotografie. Wśród najciekawszych są jednak te, które pokazują historię Kazimierza – jak na przykład na przykład fotografia upamiętniająca wmurowanie kamienia węgielnego pod to skrzydło szkoły na ulicy Szkolnej, które zostanie jeszcze w tym roku rozebrane, żeby dać miejsce pod budowę nowych obiektów Gminnego Zespołu Szkół, czy zdjęcie z 1941 r., pokazujące młodocianych więźniów niemieckiego obozu Werkabteilung 1/370, który według jednych relacji zlokalizowany był na Albrechtówce, wg innych – w Janowcu. Każde zdjęcie – to kawałek czyjegoś życia, pasjonująca opowieść. Warto więc je zebrać i pokazać innym.

- Pokolenie, które patrząc na stare, rodzinne zdjęcia potrafiło snuć fascynujące opowieści, odchodzi cicho i jakoś tak niezauważenie. Świat dzisiejszy to świat ludzi młodych, przebojowych, śmiało patrzących w przyszłość. Czy można jednak budować przyszłość nie pamiętając o historii swojej rodziny, ulicy miasta, regionu? – zastanawia się Monika Dudzińska – pomysłodawczyni wystawy. - Może to już ostatni moment, żeby coraz bardziej mgliste wspomnienia ocalić od ostatecznego zapomnienia. Tę wystawę tworzyliśmy wszyscy, odkurzając stare fotografie i wspomnienia. To aż nieprawdopodobne, ile jeszcze skarbów mamy w domowych archiwach i zaułkach naszej pamięci. Już teraz rodzą się pomysły na następne projekty: jak zmieniały się nasze domy, ulice, przyroda? Czy rzeczywiście zmierzamy w dobrym kierunku?

Ambicją Moniki Dudzińskiej jest stworzyć taką Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta, która gromadziłaby materiały, przygotowywałaby wydawnictwa związane z historią Kazimierza po to, żeby mogły służyć wszystkim zainteresowanym.

- Jest tyle ciekawych rzeczy do zebrania, do opracowania, a czas gra na naszą niekorzyść, bo odchodzą i ludzie, i historie – mówi Monika Dudzińska. – Bardzo liczę na Państwa współpracę i zachęcam do codziennych kontaktów.

Uroczyste otwarcie wystawy „Kazimierzacy”, na której zobaczymy ilustrowaną fotografiami historię rodzin kazimierskich, nastąpi 26 października o godzinie 15.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Wystawę oglądać będzie można do 22 listopada.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierz Dolny

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze