Sztafeta Niepodległości zorganizowana została przez Wojska Obrony Terytorialnej dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez cztery dni i noce od 11 do 14 sierpnia 130 żołnierzy biegło wzdłuż Wisły – równocześnie od źródła i od ujścia – by spotkać się wieczorem 14 sierpnia pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.
Lubelska część trasy rozpoczęła się w Annopolu, by zakończyć się po 110 kilometrach w miejscowości Turzyn. Pobiegło na niej 27 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w 12 zmianach. Każda zmiana sztafety miała do pokonania 10 - kilometrowy odcinek.
W Kazimerzu przekazanie pałeczki – flagi Wojsk Obrony Terytorialnej miało miejsce nocą na wale wiślanym naprzeciwko spichlerza Pod Żurawiem. Do biegu przygotowywały się dwie szeregowe w biało – czerwonych koszulkach i lampkach – czołówkach: Marzena Buda, na co dzień lekarz dentysta, i Anna Majewska – urzędnik.
- Moją wielką pasją jest bieganie – mówiła przed biegiem szer. Marzena Buda. – To, że mogę łączyć swoją pasję ze służbą, to rewelacyjne połączenie.
- Udział terytorialsów w upamietnieniu stulecia niepodległości to piękna inicjatywa – mówiła szer. Anna Majewska – Fajnie być częścią tej układanki.
Przed nimi nocny 10 – kilometrowy odcinek trasy, a potem po przerwie – już w dzień – kolejna dziesiątka. Z niecierpliwością więc czekały na przejęcie pałeczki od pary z Lublina szer. Moniki Misztal – z wykształcenia teolog i szer. Mariusza Zbrońskiego – mechanika.
- Wrażenia? Biegło się fajnie. Tempo nie było zbyt szybkie, więc można było podziwiać piękne tereny i sady – całe mnóstwo sadów jabłkowych i śliwkowych! – mówiła po biegu szer. Monika Misztal. – Najtrudniejsze dla mnie były przewyższenia, nie biegam wyczynowo, tylko raczej amatorsko w grupie biegowej Aktywny Lublin. Ale dałam radę!
Zabezpieczająca lubelski odcinek Sztafety Niepodległości 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, rozlokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
- Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych – mówi oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.
Sztafeta Niepodległości
W przeddzień święta Wojska Polskiego w Warszawie zakończyła się Sztafeta Niepodległości, którą Wojska Obrony Terytorialnej uczciły stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Żołnierze biegli wzdłuż Wisły, także przez Kazimierz Dolny.