VI Kanał Sztuki to niejako podsumowanie 15 letniej historii Kazimierskiej konfraterni Sztuki – bractwa artystów, które konstytuowało swoją działalność od nieformalnej wspólnoty poprzez rejestrację jako stowarzyszenie zwykłe 15 lat temu, by w końcu 3 lata temu zyskać osobowość prawną jako stowarzyszenie.
- Dla mnie istotne jest to, że przez te 15 lat Kazimierska Konfraternia Sztuki wrosła w Kazimierz i stała się w sposób oczywisty przedstawicielem całego środowiska artystycznego Miasteczka – mówi prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki dr Waldemar Odorowski. – To może być oceniane różnie, ale sam fakt, że przez 15 lat istniejemy w tym miejscu, potwierdza to, że jesteśmy potrzebni, bo nadajemy współczesny kształt miastu jako kolonii artystycznej. A to jest ewenementem w skali Polski.
Na wystawie prezentowano obrazy jak zwykle o najróżniejszej tematyce. Tematem wiodącym były jednak reminiscencje z jesiennej pielgrzymki artystycznej do Ziemi Świętej, które zaowocowały wystawą malarstwa wiosną tego roku. W Kanale pokazano obrazy, które nie weszły w skład tamtej wystawy.
Doroczna wystawa Konfraterni Kanał Sztuki organizowana podczas Dwóch Brzegów jest jedyną tak szeroką prezentacją twórczości całej grupy, której galerii użycza gościnny Grodarz. W tym roku jest też niejako podsumowaniem szerszej prezentacji środowiska artystycznego Kazimierza, ponieważ w wielu galeriach organizowane były wernisaże w ramach wydarzeń festiwalowych.
- Kanał jest kontrapunktem do tego, co się działo w naszych galeriach w czasie Dwóch Brzegów – mówi Agnieszka Mitura malarka z Kazimierskiej konfraterni Sztuki. – Jest dowodem na to, że kolonia artystyczna w Kazimierzu jest ciągle żywa.