Po raz drugi w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza zorganizowano Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu”. To propozycja adresowana do uczniów ostatnich klas gimnazjów, stojących przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Organizatorzy starali się zachęcić młodzież do wybrania nauki w szkole zawodowej, która pozwoli im już w niedalekiej przyszłości lepiej odnaleźć się na rynku pracy.
- Szkoły zawodowe to przyszłość, bo tak naprawdę studia nie gwarantują nam pracy – przekonywali organizatorzy. – Lepiej jest podjąć naukę w szkole zawodowej, bo wtedy jesteśmy pierwsi na rynku pracy.
„Mój zawód – twoja przyszłość” – pod takim hasłem odbywały się prezentacje zawodów, do których przygotowuje się młodzież w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Przedstawiciele firm nie tylko z najbliższej okolicy, ale także z odległych stron Polski dzielili się swoją pasją, jaką dla nich jest praca w zawodzie hotelarza, baristy, cukiernika, stolarza, logistyka czy przewodnika turystycznego. Prezentowali się także absolwenci szkoły prowadzący własne firmy.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty – cukiernicze czy prezentujące możliwości drona w logistyce. Anna Kozak z Pracowni Artystycznej Sarzyński w Kazimierzu opowiadając o swojej pracy cukiernika przekonywała do wyboru kształcenia w szkole zawodowej.
- Po ukończeniu szkoły zawodowej mam od razu zawód i jeśli chcę, mogę osiągnąć naprawdę dużo. Po szkole ogólnokształcącej nie mam w zasadzie nic, a ciężko jest zacząć od zera – mówi Anna Kozak. – Praca cukiernika inspiruje mnie, daje mi możliwość nieustannego rozwoju. Zaczynałam od dekorowania najprostszych pierników, a teraz zajmuję się florystyką cukierniczą oraz przygotowywaniem słodkich stołów, czyli babeczek i różnego rodzaju małych deserków.
Prezentowane były także techniki zdobienia drobnych ciasteczek.
- W trakcie warsztatów mieliśmy nawet okazję spróbować własnych sił w zdobieniu pierniczków – mówi Filip Marcinkowski z gimnazjum W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach. – Wycieczka ta była dla nas bardzo wartościowa i z pewnością pozwoli nam w przyszłości określić dalszą ścieżkę kształcenia.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z dronem, które prowadził członek kadry narodowej, który za rok w wyścigach dronów będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w Chinach.
- Drony to przyszłość logistyki – mówi Michał Arbuz – nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na środowisko, dostarczają przesyłki w czasie dużo krótszym niż samochód. W tej chwili są w fazie testowania.
Warsztaty z dronem w ramach II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu” otwierają nowe możliwości kształcenia w zawodzie logistyka. Już od następnego roku, o ile będą zainteresowani, w szkole działać będzie koło, w ramach którego uczniowie skonstruują dron oraz będą testować jego możliwości w logistyce. W ramach programu unijnego planowane jest także szkolenie specjalistyczne w tej dziedzinie.
W czasie trzydniowej imprezy podkreślano znaczenia praktycznej nauki zawodu, którą uczniowie realizują w czasie trwania nauki w wybranych firmach w kraju i zagranicą.
- Absolwent szkoły zawodowej czy technikum ma już ten pierwszy kontakt z pracodawcą właśnie podczas praktyk, posiada pewne umiejętności zawodowe, dlatego łatwiej wchodzi po szczeblach kariery – mówi nauczyciel zawodu Agnieszka Małecka organizator II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu”. Najlepsi znajdą pracę nie tylko tutaj w Kazimierzu, gdzie rzeczywiście tych obiektów hotelarskich jest na chwilę obecną bardzo dużo, ale także w kraju czy zagranicą. Ta branża potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Przedstawiciele hoteli sieciowych obecni w czasie naszej imprezy już złożyli uczniom klasy czwartej propozycję pracy.
Podkreślano przy tym wagę znajomości języka obcego, czemu służyły pokazy „Zawodowy poliglota” w wykonaniu uczniów Koszczyca.
Partnerzy szkoły z Niemiec zachęcali uczniów do uczestnictwa w praktykach w Turyngii, podkreślając, że uczą one nie tylko zawodu, ale także języka obcego i samodzielności. Obecność gości z Debreczyna stwarza szansę, że wkrótce możliwości odbywania praktyk rozszerzą się właśnie o Węgry.
- Rozmawiałem z Panią dyrektor szkoły w Debreczynie o możliwości zorganizowania praktyk 2-tygoniowych dla naszych uczniów, którzy w tym czasie mieszkaliby w domach węgierskich kolegów i razem z nimi zdobywaliby doświadczenie w debreczyńskich hotelach. Druga część praktyki, kolejne dwa tygodnie, byłaby organizowana w Kazimierzu w analogiczny sposób. Chciałbym, aby ten projekt ruszył w przyszłym roku szkolnym – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Teodor Józefacki.
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu” spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno uczniów, jak i ich opiekunów.
- To bardzo ciekawe i ważne przedsięwzięcie – mówi Monika Łagowska – Gaweł psycholog z ZSO nr 2 w Puławach. – Uczniowie ze szkół gimnazjalnych mieli możliwość zapoznania się ze szkołą oraz kierunkami kształcenia zawodowego. Niezwykle istotne było poznanie przedstawicieli zawodów, które wykonują z pasją i zaangażowaniem. Uczniowie i nauczyciele inaczej zaczęli myśleć o kształceniu zawodowym przełamując stereotyp, że najlepiej będzie uczyć się w liceum ogólnokształcącym.
Źródło: Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza