Po raz siódmy Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizowało akcję Wołyńskie światełko pamięci. Dzięki życzliwości między innymi kazimierzaków, w tym dzieci i młodzieży ze szkół z Kazimierza, Dąbrówki i Bochotnicy, ale także dzięki ofiarności mieszkańców Puław, Lublina, Międzyrzeca Podlaskiego i wielu innych miejscowości, na polskich grobach Wołynia zapłonęło ponad dwa i pół tysiąca biało – czerwonych zniczy. Groby wojskowe otoczyły szarfy w barwach narodowych.
Zanim to jednak mogło nastąpić, niektóre z cmentarzy trzeba było odebrać przyrodzie. Tym razem oczyszczono z chaszczy cmentarz w Ostrogu, miejscowości, skąd pochodzi pochowana na cmentarzu Armii Radzieckiej w Kazimierzu Czarna Marysia – sanitariuszka 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Felicja Korzeniowska, której pomnik znajduje się również na cmentarzu parafialnym w Kazimierzu.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu wmurowano ufundowaną przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy tablicę upamiętniającą Czarną Marysię. W uroczystej mszy świętej uczestniczył między innymi starosta powiatu rówieńskiego.
W pracach przy porządkowaniu cmentarzy polskim wolontariuszom wraz z prezesem Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henrykiem Kozakiem pomagali członkowie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego im. T. O. Sosnowskiego z Równego, z inicjatywy których doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy szkołami z Kazimierza i Równego. Na terenie szkoły im. T. O. Sosnowskiego w Nowomalinie wspólnie posadzono drzewa przyjaźni.
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy powrócą z Wołynia we wtorek, tuż przed dniem Wszystkich Świętych.
Fot. Marcin Pisula,
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
im. T. O. Sosnowskiego w Równem