Środa pod znakiem książki

Udostępnij ten artykuł

Bajki Jana Brzechwy, poezja, „Miasteczko” Szaloma Asza i pieśń „Ave Maria” to tylko część repertuaru przygotowanego na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Kazimierzu Dolnym.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaczyna się w 1926 roku, kiedy pewien wydawca z Walencji - Vincente Clavel Andrés - postanowił zorganizować Dzień Książki w Hiszpanii. Początkowo święto miało być obchodzone 7 października, w dniu urodzin Miguela de Cervantesa, jednak ze względu na niepewność tej daty, zdecydowano się na magiczny dla literatury światowej dzień - 23 kwietnia. Jest to jednocześnie data śmierci Cervantesa, Inki Garcilasa de la Vegi i Szekspira – wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku.

Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, a od 1964 roku obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji w najbliższą środę Kazimierz zostanie opanowany przez milośników książki. W różnych miejscach Miasteczka i o różnych porach od rana do wieczora trwac będzie głośne czytanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Literaturę w najróżniejszych jej rodzajach i gatunkach interpretowac będą ludzie znani nie tylko w środowisku kazimierskim. Wśród zaproszonych gości pojawi się aktor Dariusz Jakubowski, znany chocby z serialu „Na dobre i na złe” czy Filip Łobodziński – dziennikarz „Newsweeka” i solista Zespołu Reprezentacyjnego, który niejednokrotnie występował w Kazimierzu na deskach Knajpy U Fryzjera.

„Kazimierski spacer z książką” rozpocznie się o godzinie 9.00 na rynku, zakończy się natomiast około godziny 20.00 w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła.

"Kazimierski spacer z książką":

9.00 – przywitanie uczestników i otwarcie obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez burmistrza Grzegorza Dunię – Rynek.

10.00 – Teatr „Lajkonik” z Krakowa w przedstawieniu pt. „Dlaczego Kopciuszek nie chce się ze mną bawić?” – Bar „Amfi” nad Wisłą.

10.00 – Anna Filipiak w interpretacji bajek Jana Brzechwy – Kazimierski Ośrodek Kultury.

10.00 – Filip Łobodziński – „Opowieści o byczku Fernandzie” Munro Leafa – siedziba Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

10.00 – Jolanta Brennenstuhl - „Przyjaciel wesołego diabła” Kornela Makuszyńskiego – Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów.

10.00 – Teodor Józefacki – „ Rio Anaconda” Wojciecha Cejrowskiego – Dom Architekta SARP.

15.00 – Agnieszka Skrzyńska i Mariusz Dębczak – poezja – Kawiarnia U Radka.

16.00 – Andrzej Pisula, Marcin Pisula, Robert Sulkiewicz – „Miasteczko” Szaloma Asza – Knajpa U Fryzjera.

17.00 – Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierza Dolnego – „Buda na Powiślu” Włodzimierza Bartoszewicza – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna.

19.00 – Dariusz Jakubowski – Pismo Święte i poezja Zbigniewa Herberta oraz poezja śpiewana w wykonaniu zespołu „Schola” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Puław w składzie: Aleksandra Fec, Agnieszka Król, Joanna Pruszkowska, Jakub Smagacz, Alicja Świerszcz, Zuzanna Lis i Dagmara Mizak oraz Pieśń „Ave Maria” w wykonaniu Moniki i Sylwii Jędrak, uczennic z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy akompaniamencie Adama Głosa – organy – kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Organizatorzy: KOK – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia
Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.
Sponsorzy: Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu, Bar „Amfi”, Dom Architekta SARP, Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego, Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, „Knajpa U Fryzjera”, Kazimierski Ośrodek Kultury.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze