To już czwarta konferencja organizowana corocznie Konferencja Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Tym razem odbywa się ona w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego wybór padł na Miasteczko?
- Po pierwsze dlatego, że organizuje to Instytut Fizyki UMCS – mówi Marek Rogatko Zakład Astrofizyki i Grawitacji UMCS. – Po drugie, jest to miasteczko, które przyciąga wszystkich ze względu na specyficzną atmosferę. No i pomyśleliśmy sobie, że ta atmosfera będzie sprzyjała dyskusjom dotyczącym teorii grawitacji, kosmologii i ogólnie problemów związanych z najnowszymi odkryciami w teoriach grawitacji alternatywnych do teorii Einsteina.
W konferencji biorą udział doktoranci, profesorowie oraz zaproszeni goście, pośród których w tym roku znalazł się m.in. sir Roger Penrose – gwiazda światowej fizyki, matematyki i filozofii.
- Jej celem jest udostępnienie polskim młodym naukowcom najbardziej wpływowych, znamienitych gości z całego świata oraz umożliwienie dyskusji, nieformalnych spotkań, zadzierzgnięcie znajomości, które zaowocują późniejszymi pracami naukowymi – mówi Marek Rogatko. – Chodzi tu o wspieranie i rozwijanie polskiej nauki, szczególnie wśród młodych ludzi, ale także o kontakty z czołówką światową.
IV Konferencja Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego trwa do czwartku, 28 września. Spotkania, które odbywają się w ramach zlotu relatywistów, mają niestety formułę zamkniętą.
Spotkanie relatywistów w Kazimierzu
W Kazimierzu Dolnym trwa IV Konferencja Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Gościem specjalnym jest Sir Roger Penrose, gwiazda światowej fizyki, matematyki i filozofii.