W ciągu dwóch tygodni organizatorzy przewidzieli realizację czterech bloków badawczych, które obejmą: ceramikę wczesnośredniowieczną, metalurgię, pożywienie i budownictwo. Celem tej edycji warsztatów będzie próba odtworzenia sposobów wytwarzania przedmiotów odnalezionych w trakcie wykopalisk na grodzisku w Żmijowiskach. Dlatego też do wyrobu naczyń ceramicznych, wzorowanych na formach wczesnośredniowiecznych, użyta zostanie glina z pobliskiej glinianki w Kosiorowie. Podobnie – wytop żelaza przeprowadzony zostanie z miejscowych rud darniowych. Archeolodzy spróbują zrekonstruować piec szybowy w oparciu o pozostałości z procesów dymarskich odnalezionych na grodzisku. Kontynuowane będą również eksperymenty związane z pożywieniem wczesnośredniowiecznych Słowian. Tym razem – w oparciu o produkty pozyskane w efekcie zbieractwa – grzyby, owoce, zioła.
Ponadto podczas Warsztatów odbywać się będą prace rekonstrukcyjne korony wału grodziska Żmijowiska oraz szałasu produkcyjnego, który odkryto na stanowisku Puławy-Włostowice.
Baza Warsztatów mieścić się będzie na terenie starej szkoły w Żmijowiskach. Zajęcia odbywać się będą na terenie grodziska, gdzie prowadzone będą najbardziej spektakularne eksperymenty: wypał ceramiki, wytop żelaza.
Bliższe informacje pod adresem: archeologia@kazimierz-muzeum.pl.