Spory wokół Zana House

Udostępnij ten artykuł

Spory wokół inwestycji Zana House w Kazimierzu Dolnym trwają już od dawna. Tematu tego nie zabrakło także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Podczas XXVI sesji Rady Miejskiej temat Zana House pojawił się dwukrotnie. Po pierwsze burmistrz Andrzej Pisula oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz przedstawili mieszkańcom propozycję otwartego spotkania z przedstawicielami spółki.

Pomysł tego spotkania wzbudził jednak kontrowersje zarówno wśród mieszkańców jak i radnych. Pojawiły się zastrzeżenia, że na takie spotkanie jest za późno, ponieważ projekt jest już zaakceptowany przez konserwatora. Co więcej, były także wątpliwości, czy takie spotkanie powinno w ogóle mieć miejsce, skoro Zana House jest w sporze prawnym z gminą.

Spór ten dotyczy studium zagospodarowania przestrzennego, o którego uchylenie firma Zana House wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wniosek ten został przez sąd odrzucony. Niewykluczone są jednak odwołania.

W dodatku jeszcze w trakcie sesji pojawiła się informacja, przekazana przez Panią Romanę Rupiewicz, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oddalił decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zezwalającą firmie Zana House na zrealizowanie inwestycji.

Czy spotkanie z przedstawicielami Zana House się odbędzie? Sprawa jest otwarta.

Nie był to jednak koniec rozmów na temat Zana House. Spółka ta wystąpiła bowiem z pytaniem, skierowanym do burmistrza i przewodniczącego rady o możliwość kupna kamieniołomów.

- Jako miłośnicy i sympatycy Kazimierza Dolnego od prawie 20 lat obserwujemy różnego rodzaju dyskusje i koncepcje odnośnie zagospodarowania terenu kamieniołomów w Kazimierz Dolnym. Podejmowane próby ich sprzedaży, pomimo intensywnej reklamy oraz obniżenia ceny wywoławczej w ogłoszonych przetargach nie znalazły żadnego odzewu ze strony potencjalnych inwestorów. Nawet nikt się nie zgłosił. Dlatego też mając, unikalną w skali europejskiej, koncepcję zagospodarowania tego terenu, autorstwa jednego z najwybitniejszy architektów dr inż. Architekta Bolesława Stelmacha, niniejszym wyrażamy wstępne zainteresowanie zakupem działek budowlanych należących do gminy Kazimierz Dolny w kamieniołomach – piszą przedstawiciele Zana House.

Na terenie kamieniołomów Zana House chce zbudować geopark.

- Naszym zdaniem właściwe wykorzystanie i zagospodarowanie terenu kamieniołomów, właśnie przez budowę geoparku, przyczyni się do rozwoju Kazimierza Dolnego, rozwoju turystyki i stworzenia nowych miejsc pracy, perspektyw dla ludzi młodych, a przede wszystkim w skutek tej inwestycji gmina Kazimierz Dolny może liczyć na wzrost wszelkiego rodzaju wpływów podatkowych – argumentują przedstawiciele Zana House.

Propozycja ta nie wzbudziła entuzjazmu mieszkańców, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. W stronę burmistrza skierowane zostało pytanie o to czy rozważa on sprzedaż tego terenu.

- Nie rozważam sprzedaży kamieniołomów – odpowiedział krótko burmistrz.

Czy decyzje ministra oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oznaczają koniec inwestycji Zana House w Kazimierzu?

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze