Śpiewający Kazimierz

Udostępnij ten artykuł

Czy muzyka chóralna może sprawiać przyjemność? – Taka dyskusja rozgorzała na naszym portalu po 1 czerwca, kiedy to na kazimierskim rynku i w Farze zaprezentowało się 350 chórzystów z Lubelszczyzny. Tych, którzy mają wątpliwości – zapraszamy do galerii zdjęć.

1 czerwca Kazimierz rozbrzmiał muzyką. 12 chórów dziecięcych i młodzieżowych zrzeszonych w programie „Śpiewająca Polska” zjechało do Kazimierza na Śpiewający Dzień Dziecka. Najpierw uczestniczyły we mszy świętej w renesansowej Farze. Rozlokowane z oczywistych względów nie tylko na prezbiterium – na trzy głosy wykonały części stałe do mszy napisane przez koordynator Województwa Lubelskiego „Śpiewającej Polski” Barbarę Pazurę, która dyrygowała z… ambony! Na koniec nabożeństwa w czasie minikoncertu zachęcały zebranych na głosy „Hymnem Trzeciego Tysiąclecia”, by zacząć na nowo zmieniać świat. Nie sposób było nie odczuć tego ducha!

Od południa rynek przeszedł we władanie młodych chórzystów. Burmistrz Grzegorz Dunia z wiarą w potencjał młodości przekazał chórzystom symboliczne klucze do miasta. Zmian ustrojowych raczej się nie spodziewano, zwłaszcza że taka ilość jednodniowych włodarzy zapowiadała ewidentnie podtrzymanie demokracji. I to śpiewająco! Od Hymnu Trzeciego Tysiąclecia na rozpoczęcie – do powtórzenia tegoż na zakończenie Dnia Dziecka o osiemnastej.

Prezentacje poszczególnych dwunastu lubelskich chórów rozpoczął podwójny chór gospodarzy – Canto Cantare pod dyrekcją pomysłodawczyni imprezy – Moniki Kubiś Arbuz. Potem kolejno wystąpiły chóry z Ludwina, Puław, Zezulina, Parczewa, Świdnika i najliczniej reprezentowanego – Lublina. Oklaskiwała ich licznie zebrana kazimierska publiczność. Towarzyszyły im teatralne i taneczne zespoły dziecięce z Kazimierza, Dąbrówki i Lublina.

O 18.00 chóry oddały klucze w ręce burmistrza, ale planują przyjechać do Miasteczka z programem świątecznym na wspólne kolędowanie. I oczywiście za rok na II Śpiewający Dzień Dziecka.

"Śpiewająca Polska" to program skierowany do najmłodszych - by przez śpiew mogli radować się życiem, doświadczać bogactwa muzyki, czerpać satysfakcję ze wspólnego śpiewania; by przez przyjemnie spędzony czas uczyli się wewnętrznej dyscypliny, otwierali na świat kultury.
Fot. Norbert Kilian
Grzegorz Szafranek

Data publikacji:

Autor:

Komentarze