Zanim w Janowcu miłośnicy Sienkiewicza usiedli, by posłuchać "Trylogii", Amatorski Teatr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" przypomniała w formie barwnego spektaklu biografię pisarza we wnętrzach dworu z Moniak. Spektakl wyreżyserowała Irena Pilaszewska, która jest jednocześnie autorką choreografii i scenografii. Opracowanie literackie: Zofia Swinarska.
Nagle pokoje XVIII wiecznego sarmackiego dworku chorążego żytomierskiego Jakuba Wierzbickiego zapełniły się postaciami w strojach z epoki Henryka Sienkiewicza. Gwar rozmów, pieśni a nawet tańce sprawiły, że janowiecki dwór… ożył.
Po spektaklu goście zostali zaproszeni wprawdzie nie do dworskiej biblioteki, ale do reprezentacyjnego do salonu z kominkiem, by czytać i słuchać dzieł Sienkiewicza.
- Czytanie we dworach to była część kultury, rozrywki, w ten sposób spędzano czas – mówi Magdalena Fijoł, główny specjalista ds. edukacji w Muzeum Nadwiślańskim oddział Zamek w Janowcu. – Wtedy czytanie było jedną z najważniejszych aktywności w ciągu dnia. Powodowało, że ludzie byli razem – i dla towarzystwa i dla rozwoju.
W akcję Narodowego Czytania włączyła się również KOKPiT Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym. „Trylogię” czytały osoby znane w środowisku kazimierskim, m.in. Marcin Pisula, radny Rady Powiatu Puławskiego.
Za rok - podczas Narodowego Czytania 2015 - prezentowana będzie "Lalka" Bolesława Prusa.