100 lat temu 14 czerwca 1914 r. w Kazimierzu Dolnym przyszedł na świat Zdzisław Górecki. Jego pasją stało się latanie. W 1936 r. ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu i dostał się do Szkoły Pilotów V Pułku Lotniczego w Lidzie.
W 1938 r. wrócił w rodzinne strony i w Ułężu k/Dęblina podjął pracę jako instruktor Wyższej Szkoły Pilotażu. Tu zastała go wojna. Swój pierwszy lot bojowy odbył na PZL P-7 3 września 1939 r. Niecałe dwa tygodnie później 15 września trzeba było się stamtąd ewakuować wobec zbliżających się wojsk niemieckim - lot samolotem obserwacyjnym Lublin R-XII. Jeszcze nie wiedział, że dwa dni potem 17 września zestrzelą go… Sowieci.
W czasie wojny służył ojczyźnie w partyzantce w ZWZ, AK, przyjmując zrzuty z Anglii oraz Włoch, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie organizował struktury lotnictwa przy II Armii Wojska Polskiego. Polska Ludowa nie zapomniała mu służby w AK. W 1944 r. został internowany i wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Gdy wrócił w 1947 r. do Polski udało mu się też wrócić do latania. Podjął pracę jako instruktor pilot w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Jednak nie pracował tu zbyt długo. W 1953 r. zwolniono go z wojska z powodów politycznych. Od 1955 r. tworzył struktury struktur Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego gdzie przepracował 19 lat.
Uroczysta msza święta w intencji Jubilata oraz Lotników Polskich z udziałem orkiestry wojskowej, chóru Liceum Lotniczego, sztandaru i asysty honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odbędzie się 14 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu SP, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta Kazimierza.