Konkurs „Pamiątka z Kazimierza. Wzornictwo dla Kazimierza Dolnego” został ogłoszony w styczniu przez burmistrza Kazimierza Dolnego we współpracy z Muzeum Nadwiślańskim. Jego celem było stworzenie projektów nowych produktów lub usług nawiązujących do lokalnych tradycji i wzornictwa. Ma to pozytywnie wpłynąć na ofertę turystyczną Kazimierza, upowszechniane kultury regionu oraz aktywować gospodarczo społeczność.
Do konkursu zakwalifikowały się 22 prace, z których wyłoniono te najbardziej oryginalne i czytelne. Na razie zwycięzcy pozostają jednak tajemnicą. Poznamy ich podczas wystawy, która odbędzie się 8 kwietnia w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego. Otwarcie wystawy o godz. 13.00.
Na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Zostaną także przyznane nagrody specjalne przygotowane przez Muzeum Nadwiślańskie, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym oraz Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego. Najlepsze pomysły będą wspierane w realizacji.
- Mamy zamiar wykorzystać najciekawsze projekty i sprzedawać je w sklepikach muzealnych. Proszę trzymać kciuki za ten pomysł – piszą w komentarzu na Facebooku przedstawiciele Muzeum Nadwiślańskiego.
Za ocenę merytoryczną prac odpowiadało jury w składzie: dr Joanna Hołda – Lubelski Instytut Wzornictwa, Maciej Stefański – Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie, dr Jarosław Janowski – Wydział Artystyczny UMCS, dr Romana Rupiewicz – Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego, Janusz Kowalski – prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym, Bartłomiej Pniewski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Mariusz Płoszaj-Mazurek – dyrektor KOKPiT, Agnieszka Zadura – dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego, dr Seweryn Kuter – Muzeum Nadwiślańskie, Ewa Wolna – radna Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.