Rok 2017 uchwalony został przez Sejm RP "Rokiem Rzeki Wisły". Upamiętniono w ten sposób 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W ramach projektu zaplanowanych jest wiele przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki i ekologii o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.
- Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących często jedynymi depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły – zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości – czytamy na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego. – Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą „Muzea Szlaku Wisły”, w ramach którego będą organizowane i koordynowane „wiślane” przedsięwzięcia.
Jak się okazuje, sama koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei „Muzeów na Szlaku Wisły”, którą wysunęło w 2000 r. kazimierskie muzeum. Do obecnej inicjatywy przystąpiło już ponad 20 muzeów z całej Polski, m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Regionalne w Kozienicach czy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt koordynuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Zaplanowano już szereg aktywności związanych z realizowanym projektem. Będą to m.in. konferencje i sesje poświęcone roli Wisły w dziejach Polski i integrujące nadwiślańskie muzea, organizacja wystaw czasowych i stałych, opracowanie zajęć edukacyjnych prezentujących tematykę wiślaną – zwłaszcza w kontekście związku z rzeką miasta, w którym znajduje się muzeum, uczestniczenie i organizowanie przez muzea wydarzeń plenerowych poświęconych Wiśle, przygotowanie publikacji poświęconych Wiśle czy ogłoszenie w rejonie działania muzeum apelu do lokalnej społeczności o oferowanie do zbiorów pamiątek związanych z Wisłą.
Oprócz tego prowadzone są tzw. działania promocyjne, czyli stworzenie znaku identyfikacji wizualnej Muzeów Szlaku Wisły do wykorzystania przez wszystkie muzea czy też stworzenie interaktywnej prezentacji do umieszczenia na muzealnych stronach z zaznaczonymi nadwiślańskimi muzeami, dzięki temu po kliknięciu w wybraną placówkę wyświetlają się podstawowe dane informacyjne o niej. Mapie towarzyszy kalendarium wszystkich wydarzeń okołowiślanych zaplanowanych przez muzea na 2017 r.
Jakie plany w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły ma Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu?
- Propozycje są trzy – mówi przedstawiciel Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. – Po pierwsze wystawa stała pt. „W przełomowej dolinie środkowej Wisły". Po drugie: realizowane przez cały rok zajęcia edukacyjne, warsztaty i wycieczki edukacyjne związane z Małopolskim Przełomem Wisły: „Ptaki cudaki”, „Połów wiślanych rybek”, „Jak mnie widzą, tak mnie piszą”, „Mali mieszkańcy rzeki”, „Wisła - ptasi raj”. Trzecia propozycja to Dni Wisły, podczas których odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania. W tym roku odbędą się one w dniach 28 maja – 11 czerwca.
Rok Rzeki Wisły
Powstaje sieć muzeów związanych z Wisłą „Muzea Szlaku Wisły”. W ten sposób polscy – w tym także kazimierscy – muzealnicy włączają się w obchody Roku Rzeki Wisły. Jakich wydarzeń kulturalnych możemy się spodziewać w Kazimierzu?