Pod koniec 2017 roku zamknięte dla zwiedzających zostało pięć zabytkowych budynków, które mieszczą oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym: Kamienica Celejowska, Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Manufaktura Muzealna, Dom z Modliborzyc oraz Spichlerz Ulanowskiego. Wszystko za sprawą realizowanego przez muzeum projektu pod nazwą „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Początkowo zakładano, że remont zakończy się jesienią 2019 roku. Niestety inwestycji nie udało się zrealizować w tym terminie.
Projekt dotyczy przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy muzealnych obiektach zabytkowych oraz w ich otoczeniu. Przewiduje również modernizację części ekspozycji i zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej.
- Zmiana terminu zakończenia inwestycji jest podyktowana koniecznością dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji, demontażu oraz wymiany pokrycia dachowego Spichlerza Ulanowskiego - czytamy w informacji zamieszczonej na jednym z portali społecznościowych, na profilu Muzeum Nadwiślańskiego. - Wykonanie prac wymagało m.in. poszerzonych i szczegółowych ekspertyz technicznych, opinii konstruktorów oraz służb konserwatorskich. W czterech pozostałych obiektach, których dotyczy projekt trwają prace porządkowe i adaptacyjne. Jeszcze w tym roku są planowane pierwsze odbiory techniczne.
Termin zakończenia remontu w Muzeum Nadwiślańskim został przedłużony do 31 sierpnia 2020 roku.
Warto przypomnieć, że najstarszy z remontowanych budynków pochodzi z XVII wieku, najmłodszy zaś – z lat 30.wieku XX. Wszystkie obiekty znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego a całkowity koszt realizacji projektu przekracza obecnie 17 milionów złotych.