Rajd Żołnierzy Niezłomnych

Udostępnij ten artykuł

Blisko 60 osób wzięło udział w Rajdzie Żołnierzy Niezłomnych organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Teraz”. Najlepszą okazała się drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach.

W Rajdzie Żołnierzy Niezłomnych wzięły udział trzy kilkunastoosobowe drużyny oraz osoby, które chciały przejść trasę indywidualnie. Impreza była podzielona na dwa dni. Jej start nastąpił w Nałęczowie. Uczestnicy na terenie miasta musieli odnaleźć trzy miejsca związane z żołnierzami niezłomnymi. Po wykonaniu tego zadania trzeba było dotrzeć do Wąwolnicy, gdzie również do odnalezienia były trzy punkty. Z Wąwolnicy piechurzy udawali się do Lasu Stockiego.

W tej miejscowości w dniu 24 maja 1945 r. a więc już po zakończeniu II wojny światowej, doszło do największej bitwy antykomunistycznego podziemia z NKWD, KBW, UB i MO. Przyczyną bitwy była ówczesna sytuacja polityczna zaistniała po przejęciu w Polsce władzy przez komunistów oraz stosunek władzy ludowej do żołnierzy AK. W bitwie tej uczestniczyło blisko 700 żołnierzy z ramienia władzy ludowej pod dowództwem Henryka Deresiewicza i około 170 partyzantów z AK-DSZ pod dowództwem majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Partyzantom udało się wygrać bitwę z komunistami. Uczestnicy Rajdu oddali hołd poległym żołnierzom niezłomnym, składając wieniec na pomniku upamiętniającym tamto wydarzenie. W Lesie Stockim dla drużyn biorących udział w imprezie zorganizowane zostały także dwie konkurencje sportowe – rzut granatem do celu oraz strzelanie z wiatrówki CZ 75. Uczestnicy Rajdu rozwiązywali także test z wiedzy historycznej.

Gościem specjalnym pierwszego dnia imprezy był mjr Zbigniew Matysiak pseudonim „Kowboj”, „Dym” – żołnierz Armii Krajowej a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Za swoją działalność był represjonowany przez władze komunistyczne. „Kowboj” opowiedział o walce z okupantem oraz przedstawił sytuację żołnierzy podziemia antykomunistycznego w czasie utrwalania władzy komunistycznej na terenie Rzeczpospolitej. Pierwszy dzień zmagań zakończyło ognisko integracyjne.

Drugi dzień Rajdu Żołnierzy Niezłomnych rozpoczął się w Lesie Stockim od obejrzenia miejsca bitwy. Komendant Rajdu – Grzegorz Filipek opowiedział o jej przebiegu i dalszych losach żołnierzy. Później wszyscy udali się do Kazimierza Dolnego, gdzie trzeba było odnaleźć kolejne miejsca związane z walką z władzą komunistyczną. Zakończenie Rajdu odbyło się na zamku w Kazimierzu Dolnym.

Po przeliczeniu punktacji ze wszystkich konkurencji pierwsze miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach. Drugie miejsce zajęła Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Na trzecim miejscu podium uplasował się Zespół Szkół nr 3 w Puławach.

Uczestnicy Rajdu Żołnierzy Niezłomnych w czasie dwóch dni pokonali około 40 km.

Sponsorami Rajdu Żołnierzy Niezłomnych byli: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” oraz Miasto Kazimierz Dolny.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Burmistrz Miasta Kazimierza Dolnego, Wyższa szkoła Oficerska Sił Powietrznych.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Nocek

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze