Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Kazimierzu jednogłośnie zdecydowała się przedstawić na najbliższej sesji wniosek radnego Janusza Kowalskiego dotyczący nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego konserwatorowi zabytków i muzealnikowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Kazimierza Dolnego – Muzeum Nadwiślańskiego Jerzemu Żurawskiemu.
- Jerzy Żurawski z wykształcenia historyk sztuki z Kazimierzem Dolnym związany jest od początku lat 70. ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia pełnił funkcję konserwatora zabytków dla całego powiatu puławskiego. Był jednocześnie dyrektorem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Do największych osiągnięć Jerzego Żurawskiego należy organizacja ochrony zabytków w całym powiecie puławskim, a szczególnie w Kazimierzu Dolnym. Dzięki niemu odbudowano kazimierskie spichlerze oraz zakonserwowano ruiny zamku. Z jego inicjatywy do planu przestrzennego wprowadzono zapisy chroniące przed zakusami zmierzającymi do zbudowania tu dużych obiektów hotelowych z wielkiej płyty oraz niekontrolowanej rozbudowy systemu drogowego. Przez wiele lat aż do chwili obecnej Jerzy Żurawski włącza się w działania sprzeciwiające się ingerencji w substancję zabytkową naszego Miasteczka. To dzięki niemu Kazimierz zachował swój niepowtarzalny charakter przyciągając rokrocznie ponad milion turystów – napisano w uzasadnieniu.
Jerzy Żurawski urodził się 26 lipca w Brasławiu (obecnie Białoruś). W latach 1951 – 56 studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od początku swojej pracy zawodowej związany był z ochroną zabytków – pracował w wydziałach kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, potem w Rzeszowie. W 1963 objął stanowisko kustosza i wicedyrektora Muzeum Zamku w Łańcucie, które sprawował do 1972, kiedy to przeniósł się do Kazimierza Dolnego, gdzie objął jednocześnie dwa stanowiska: konserwatora zabytków dla obszaru dawnego powiatu puławskiego (do 1993 r.) oraz dyrektora muzeum – Muzeum Kazimierza Dolnego przemianowanego z czasem na Muzeum Nadwiślańskie (do 2000 r.). Jest autorem licznych prac popularnonaukowych z zakresu historii architektury i ochrony zabytków, w tym „Spichlerze zbożowe Kazimierza Dolnego. Historia i teraźniejszość” (1998 r.)*
Odznaczenia i uhonorowania Jerzego Żurawskiego*
1974 – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
1975 – Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”
1977 – Wojewódzka Nagroda Kulturalna „Za osiągniecia z dziedzinie opieki nad zabytkami”
1984 – Medal 40 – lecia Polski Ludowej
1984 – Wojewódzka Nagroda Kulturalna „Za osiągniecia z dziedzinie opieki nad zabytkami”
1986 - Honorowa Odznaka „Za zasługi dla Lubelszczyzny”
1986 – Nagroda im. Hanny Pieńkowskiej i Jerzego Łomnickiego (Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków)
1987 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2000 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
2001 - Nagroda im. Prof. Jana Zachwatowicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i konserwacji zabytków (Polski komitet Narodowy ICOMOS)
2004 – godność członka honorowego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
2005 Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Janowiec nad Wisłą
2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
*Przytoczone za wydawnictwem „Jerzy Żurawski we wspomnieniach i facecjach” wydanym przez Muzeum Nadwiślańskie w 2010 r. w 80. rocznicę urodzin Jerzego Żurawskiego.
Radni chcą uhonorować Jerzego Żurawskiego
Kawaler Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony między innymi Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” czy Honorową Odznaką „Za zasługi dla Lubelszczyzny, Honorowy Obywatel Gminy Janowiec nad Wisłą. Kazimierscy radni chcieliby, by Jerzego Żurawskiego uhonorować także tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego.