„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to pierwsza polska książka nagrodzona Noblem. Tym bardziej warto sobie przypomnieć historię miłości patrycjusza Winicjusza do chrześcijanki Ligii osadzoną w czasach cezara Nerona. W Kazimierzu antyczne plenery zastąpią nie mniej nobliwe renesansowe kamieniczki i Zamek, a w roli Rzymian – bohaterów książki – wystąpią uczniowie dwóch szkół: Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza z Kazimierza oraz Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.
W Miasteczku Narodowe Czytanie rozpocznie się na Rynku już od godziny 10.00 częścią konkursową poświęcona życiu i twórczości autora „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Potem wszyscy chętni wyruszą barwnym korowodem na Zamek, gdzie w wykonaniu uczniów z Niemiec usłyszymy fragmenty narodowej lektury. Drugi antyczny korowód wyruszy z Rynku chwilę potem, by zaprosić słuchaczy na kolejne fragmenty. Tym razem czytać będą uczniowie z Koszczyca.
- Zachęcamy do przyłączania się do korowodów – antyczne stroje będą mile widziane – piszą organizatorzy.
W czasie Narodowego Czytania wstęp na Zamek jest wolny. W tym dniu bezpłatnie będzie można także zwiedzić usytuowaną na przeciwległym wzgórzu Kuncewiczówkę – wstęp wolny dla uczestników porannego konkursu na Rynku – gdzie rozbrzmiewać będą fragmenty „Quo vadis”, a w Gabinecie Muzeum będzie przygotowana ekspozycja książek Sienkiewicza z różnymi ciekawostkami.
Program:
10.00 konkurs wiedzy historyczno – literackiej na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza – Rynek
10.40 korowód postaci z Quo vadis” Henryka Sienkiewicza z Rynku na Zamek
11.00 – 12.00 scenki kostiumowe – młodzież z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach – Zamek
11.45 korowód postaci z Quo vadis” Henryka Sienkiewicza z Rynku na Zamek
12.00 – 13.00 scenki kostiumowe – młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu – Zamek
Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki – Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Ziem Lubelskiej w Niemcach.