W naszej świadomości, 1918 r. utrwalił się jako rok odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Data szczególna. Nic więc dziwnego, że Kazimierz, podobnie jak i wiele innych polskich miast, chce ją uczcić w sposób wyjątkowy. Już powołany został specjalny komitet niepodległościowy, do którego wciąż zapraszani są nowi członkowie. Pierwsze jego spotkanie w gronie 24 osób miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki, który będzie, jak ustalono, koordynatorem działań komitetu.
- Chcemy dotrzeć do wszystkich środowisk, stąd ten komitet tak liczny – mówi Ewa Wolna, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Radzie Miejskiej. – Wiemy, że w ten jubileusz wpisują się także jubileusze – setne rocznice – istnienia szkół i straży pożarnych. Chodzi nam o to, żeby w okolicach 11 listopada nie nastąpiła kumulacja imprez niepodległościowych, tylko żeby to trwało przez cały rok i żeby była jak największa różnorodność tych imprez. Ważne jest, by planowane przez instytucje czy osoby prywatne wydarzenia nie nakładały się na siebie, były rozłożone w czasie, żeby była szansa wzięcia udziału – jeśli sobie tego ktoś życzy – w jak największej ilości wydarzeń. Bo to czasem jest bolączką Kazimierza, że w okolicach długich weekendów czy świąt imprezy nam się kumulują i często nie we wszystkim możemy wziąć udział, choćbyśmy chcieli.
Pierwsze pomysły wydarzeń rocznicowych zaczęto zbierać już w listopadzie minionego roku. Teraz powstaje szczegółowy ich kalendarz, który wkrótce zostanie podany do publicznej wiadomości. Pomysły można jeszcze zgłaszać do Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki.
- Każda inicjatywa związana z obchodami będzie opatrzona logiem – mówi dyrektor KOKPiT Mariusz Płoszaj Mazurek, prezentując logo z kazimierską Basztą, na której w Dzień Niepodległości ma zawisnąć długa flaga wykonana przez dzieci.
Wśród propozycji imprez upamiętniających tę rocznicę pojawiła się i taka, która w Kazimierzu cieszy się szczególnym sentymentem – wystawa pamiątek rodzinnych związanych z odzyskaniem niepodległości.
- Mój ojciec z kilkoma osobami z Kazimierza w 1918 r. wyruszył do pułku Ułanów Lubelskich, gdzie po stoczonej bitwie dostał brązowy krzyż zasługi. Wyszedł żegnany przez dziadka w pięknym podkoszulku, bekieszy, sznurowanych butach, a wrócił w łachmanach. Ilustrują to zdjęcia z rodzinnego albumu, które mogę przekazać na wystawę. Opowiadam to Państwu dlatego, bo wydaje mi się, że w Kazimierzu są jeszcze osoby, które w swoich archiwach takie pamiątki mają i mogliby je zaprezentować innym – mówi reżyser Tadeusz Pałka.
Te kazimierskie historie z rodzinnych archiwów, które od czasu do czasu prezentujemy także na Kazimierskim Portalu Internetowym, są szczególnie cenne dla społeczności Miasteczka. Wystawa fotografii „Kazimierzacy” prezentowana kilka lat temu w Kazimierskim Ośrodku Kultury cieszyła się ogromnym powodzeniem i pozostawiła niedosyt. Stulecie odzyskania niepodległości mogłoby być dobrą okazją, by do tego pomysłu powrócić i znów zaprezentować stare fotografie, opowiedzieć ich historie. Zachęcamy Państwa także do kontaktu z naszą redakcją, która również wchodzi w skład komitetu obchodów stulecia niepodległości. Chcielibyśmy takie rodzinne opowieści publikować na naszych łamach.
W rocznicowym kalendarzu imprez znajdą się na pewno wszystkie cykliczne i nie tylko kazimierskie wydarzenia, które zaplanowano na ten rok. Wszystkie mogą być dedykowane uświetnieniu tej Rocznicy.
- Chcemy, żeby każde wydarzenie miało otoczkę jubileuszową – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula. – 2018 rok to rok szczególny. Trzeba go zaakcentować, trzeba go podkreślić. Jest to ważna rocznica i można ją przypisać każdemu wydarzeniu, które w naszym mieście będzie miało w tym roku miejsce. Już kilka wydarzeń, które się odbyły, np. Koncert noworoczny czy koncerty kolęd w Farze poświęcone zostały tej rocznicy.
Przymiarki do stulecia niepodległości
Maraton „Sto pieśni na stulecie”, polonez na Rynku, wspólne malowanie flagi przez dzieci, prezentacja pamiątek sprzed stu lat, wykłady, koncerty, wystawy, konkursy, imprezy sportowe i inne. W Kazimierzu trwa budowanie listy wydarzeń uświetniających stulecie niepodległości Polski.