Przełom w sprawie Wikarówki

Udostępnij ten artykuł

Niszczejące pod murami Kościoła świętej Anny budynki dawnej Wikarówki mają szansę odzyskać dawny blask i służyć jak w przeszłości osobom potrzebującym. W środę przedstawiciele władz miasta, parafii i Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem św. Anny podpisali w tej sprawie stosowne porozumienie.

Sprawa Wikarówki, którą jak swoją własność miasto chciało swego czasu wystawić na sprzedaż, od lat elektryzuje Miasteczko. Ze sprzedaży – pod presją społeczną – gmina wprawdzie się wycofała, ale mimo poparcia Rady Miejskiej nie zdecydowała się dotąd przekazać nieruchomości na rzecz osób niepełnosprawnych. A taką rolę od wieków spełniał cały kompleks budynków szpitalnych zlokalizowanych wokół Kościoła świętej Anny. Niedawno w tej sprawie rozmowy wznowiono, by w środę 2 lipca podpisać umowę intencyjną o przekazaniu Wikarówki w użytkowanie wieczyste Kazimierskiemu Stowarzyszeniu Dobroczynnemu pod wezwaniem św. Anny. Stowarzyszenie to prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych i uważa się za spadkobiercę tradycji rozwiązanej przez władze komunistyczne Fundacji Świętej Anny, która przez wieki służyła ubogim w Kazimierzu.

Sygnatariuszami porozumienia są: Gmina Kazimierz Dolny, której własnością jest Wikarówka, oraz Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem św. Anny i Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła, które na bazie funduszy europejskich chcą na tym terenie stworzyć miejsce niesienia pomocy i wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób niepełnosprawnych i z zaburzeniami psychicznymi.

- Chciałbym w imieniu Stowarzyszenia serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi, jak również wszystkim radnym, którzy podjęli inicjatywę na rzecz – powiedział prezes Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem św. Anny Zbigniew Samcik. – Chcemy wesprzeć środowiska osób niepełnosprawnych i poszkodowanych psychicznie, w związku z tym dołożymy wszelkich starań, by te cele zrealizować. Prowadzenie takiej działalności jest szczególnie ważne ze względu na historyczne miejsce, jakim jest Wikarówka. Myślę, że wspólnie z parafią i z miastem będziemy podejmować działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

 „Gmina jest zainteresowana realizacją powyższego przedsięwzięcia i będzie współpracować ze Stronami niniejszego porozumienia dla osiągnięcia celów, dla których zostanie zawarta umowa użytkowania wieczystego” – zapisano w porozumieniu.

- Myślę, że długoletnie dyskusje odnośnie ten nieruchomości kończą się właściwie – powiedział podpisując dokument burmistrz Grzegorz Dunia. –  Cieszy fakt, że ta nieruchomość będzie pomocna tym ludziom, którzy chcą pomagać innym. Gmina z pewnością będzie w jakiś sposób wspierała tą działalność, gdyż jest ona bardzo szlachetna oraz potrzebna w naszym mieście, aczkolwiek nie deklarujemy w tej chwili znacznej pomocy w postaci środków finansowych, ponieważ na tę chwilę ich po prostu nie posiadamy, ze względu na inne przedsięwzięcia rozpoczęte na terenie naszej gminy. Aczkolwiek nie wykluczamy pomocy finansowej na dalszym etapie, w przyszłości.

Zanim Gmina ostatecznie przekaże Stowarzyszeniu Wikarówkę w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym, Rada Miejska musi jeszcze wyrazić na to zgodę w formie uchwały. Dopiero wtedy zostanie podpisany akt notarialny i Stowarzyszenie podejmie działania zmierzające do przywrócenia temu miejscu dawnych funkcji i blasku.

 

Foto i współpraca: Katarzyna Gurmińska

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze