W Kazimierzu trwają zdjęcia do serialu poświęconego polskiej poetce, autorce tekstów piosenek, pisarce, reżyserce teatralnej i telewizyjnej, dziennikarce Agnieszce Osieckiej.
- Serial opowiada o życiu Agnieszki Osieckiej od późnych lat szkolnych – tuż przed maturą – aż do jej śmierci. Od początku lat 50. do końca lat 90. To jest cała epoka. To ponad 40 lat historii Polski i to dość burzliwej – mówi Paweł Bareński kierownik produkcji serialu o Agnieszce Osieckiej. – Polityka jest tu jednak tylko tłem.
Osiecka w czasach studenckich dość szybko stałą się muzą STS-u Studenckiego Teatru Satyryków działającego w Warszawie w latach 1954–1975.
- Ona ma wtedy dwadzieścia kilka lat. Wchodzi w życie bardzo szeroko. Ma wielu przyjaciół, wielu partnerów, zachłystuje się życiem – opowiada Paweł Bareński. – Do Kazimierza przyjeżdża odetchnąć. Porozmawiać. Pozwiedzać. Poromansować.
Towarzyszyli jej tutaj różni mężczyźni jej życia: Marek Hłasko, Jeremi Przybora, Daniel Passent…
- Hłasko i Osiecka byli bardzo mocno związaną parą. To był związek młodej, idealistycznie nastawionej dziewczyny z wybitnym pisarzem, z wybitnym talentem z jednej strony, a z drugiej strony z człowiekiem, który miał mnóstwo problemów, głównie alkoholowych, ale też związanych ze sławą – opowiada Bareński. – Osiecka kilkakrotnie mówiła, że to była największa miłość jej życia. My pokazujemy, jak ona przyjeżdża do Kazimierza, jak oni tu spacerują.
W serialu nie zabraknie także scen z Hłaską mniej sielskich. Wśród nich taka, gdy Osiecka przyjeżdża do Kazimierza, bo go szuka, a on owszem jest tutaj, ale ze swoją kochanką…
Osiecka bywała tu także z Jeremim Przyborą, z którym tworzyli – jak mówią filmowcy – dość solidny związek. Ale nie tylko z nim.
- Krótka scena: szuka jej Daniel Passent, jej mąż, a ona w tym czasie jest w Kazimierzu z młodym stażystą Polityki… - mówi Paweł Bareński. – Jednym słowem pokazujemy Kazimierz jako piękne tło jej romansów. Tak jak to miało miejsce w rzeczywistości.
Kazimierz zobaczymy już w pierwszych odcinkach serialu: trzecim i czwartym. Rynek, wąwóz Korzeniowy, spichlerz na Krakowskiej. Zgodnie z wizją Michała Rosy, który jest reżyserem 10 z 13 odcinków serialu, w tym „odcinków kazimierskich”. Reżyserem pozostałych trzech jest Robert Gliński, który jest też autorem scenariusza do niektórych odcinków serialu, obok Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki.
W roli Agnieszki Osieckiej zobaczymy dwie aktorki.
- Młodą Osiecką gra szalenie zdolna Eliza Rycembel – przyszłość polskiego aktorstwa – mówi Bareński. – Właśnie na festiwalu w Gdyni otrzymała Złote Lwy w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film Boże Ciało (2019).
We wrześniu film ten został zgłoszony jako polski kandydat do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
- Starszą Osiecką gra Magdalena Popławska z Teatru Warlikowskiego znana aktorka teatralna i filmowa, najwyższa półka – mówi Bareński.
Jedna z ostatnich nagród Popławskiej to gdyńskie Złote Lwy w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film Atak paniki.
Serial o Osieckiej obejrzymy już na wiosnę w TVP1 w tzw. primetime, czyli około 20.10.