Po burzy (aktualizacja 24 lipca godz. 10.00)

Udostępnij ten artykuł

Powalone drzewa, uszkodzone dachy, zniszczone słupy elektryczne. Wciąż trwa usuwanie szkód po nawałnicy, jaka przeszła nad Kazimierzem kilka dni temu.

Burza, jaka przeszła przez teren gminy Kazimierz Dolny 20 lipca około godziny 17.00 spowodowała wiele szkód. Spadające drzewa, powalone słupy elektryczne tarasowały drogi – nieprzejezdne były z tego powodu między innymi Czerniawy, gdzie zorganizowano objazd przez Wylągi i Skowieszynek. Kazimierz do późnych godzin nocnych tonął w ciemnościach.

W akcji usuwania szkód uczestniczą praktycznie cały czas wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie.

 

Aktualizacja 22 lipca

 

- W okresie od 20 do 21 lipca na terenie gminy Kazimierz Dolny zaewidencjonowano 18 interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej – mówi starszy kapitan Tomasz Gębala z Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. – Interwencje te dotyczyły usuwania skutków wichury, jaka przeszła nad powiatem puławskim. Działania prowadzone przez strażaków polegały na usuwaniu powalonych drzew, na budynki (4 przypadki), na szlaki komunikacyjne, na place parkingowe (14 interwencji). Na przykład w miejscowości Mięćmierz droga na całej praktycznie długości była zablokowana przez powalone drzewa. Podobnie było na Okalu. W jednym przypadku – miejscowości Skowieszynek wichura uszkodziła budynek mieszkalny – strażacy usuwali drzewa z uszkodzonego dachu i pomagali właścicielowi zabezpieczyć dach folią przed opadami deszczu.


Strażacy obecnie jeszcze pracują na Wylągach, gdzie potrzebne było użycie drabiny, do tej pory wykorzystywanej w innych miejscach.

 

Na terenie gminy Kazimierz w akcjach uczestniczyło w sumie 21 zastępów straży pożarnej, głównie ochotniczej – 113 strażaków. Kazimierz był jedną z najbardziej poszkodowanych gmin w czasie środowej burzy 20 lipca, skoro zanotowano tu 19 interwencji straży pożarnej. Dla porównania – na terenie gminy Puławy Miasto – było 23 interwencje, gmina Puławy – 16, w pozostałych gminach od 2 do 8 interwencji.

 

- Aktualnie nadal trwa identyfikacja szkód oraz naprawa uszkodzeń po środowej burzy - podaje Dorota Szkodziak rzecznik prasowy PGE Dystrybucja SA Oddział Lublin. - W prace zaangażowane są służby Oddziału jak również brygady sieciowe firm zewnętrznych. W ciągu najbliższych godzin zasilanie do odbiorców będzie sukcesywnie przywracane.

 

W gminie Kazimierz, jak obiecuje rzecznik, prąd ma się pojawić najpóźniej do końca dzisiejszego dnia.

 

Więcej problemów przysparza łącznościowcom usuwanie usterek telefonicznych. Jak podaje Joanna Baryła z biura prasowego TPSA, prace cały czas trwają, ale trudno określić, kiedy dokładnie telefony będą znowu działać.

 

Aktualizacja 22 lipca godz. 20.30

 

Prąd został przywrócony w dniu dzisiejszym na ulicy Szkolnej, Słonecznej i Nadrzecznej, jak informuje Dorota Szkodziak, rzecznik PGE Lublin. Do naprawienia pozostały jeszcze Kwaskowa Góra, Wąwóz Małachowskiego i część Czerniaw. Pracownicy firmy energetycznej usuną szkody dzisiaj w Kazimierzu do godziny 22.00.

Może się zdarzyć, że mimo napraw linii średniego napięcia, prąd nie pojawi się w niektórych domach. Należy wtedy dzwonić na pogotowie energetyczne tel. 991, wtedy szkoda zostanie usunięta.

 

Aktualizacja 22 lipca godz. 23.00

 

Wciąż trwają prace energetyków przy usuwaniu szkód powstałych w czasie środowej burzy. Jak podaje rzecznik PGE Lublin, na terenie działania lubelskiego oddziału PGE wyłączona pozostała 1 linia średniego napięcia, pozbawionych napięcia było 5 stacji SN/nN zasilających ok. 200 odbiorców.

 

Aktualizacja 23 lipca godz. 13.00

 

Prace energetyków nadal trwają. Wczoraj pracowali oni do godziny 24.00, dziś od rana trwa ich kontynuacja. Jak zapewnia rzecznik PGE Lublin, jeszcze dziś prace te zostaną zakończone.

 

Aktualizacja 24 lipca godz. 10.00

 

Wczoraj w nocy, po godzinie 23.00 energetycy zakończyli prace w Kazimierzu Dolnym.

 

- Gdyby coś nadal było nie tak, prosimy o informacje - mówi Dorota Szkodziak, rzecznik PGE Lublin. - Wszelkie awarie można zgłaszać pod numerem 991.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze