Przy układaniu programu „Paszportów” na rok 2011 uwzględniono przede wszystkim setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Nie wypadało jednak pominąć dwóch innych wybitnych ludzi kultury, którzy również urodzili się w r. 1911. Są to Stefan Kisielewski, publicysta, pisarz i muzyk, mający piękną kartę w dziejach inteligencji polskiej XX wieku, a także poeta Czesław Janczarski z grupy Wołyń, twórca literatury dla dzieci, m. in. słynnego „Misia Uszatka”.
Tegoroczny program prezentuje się w sposób następujący:
LUTY - Życie i dzieło dra Michała Bułhakowa.
MARZEC - Ojczyzna polszczyzna - piękno słowa w poezji i prozie Czesława Miłosza.
KWIECIEŃ - Z cyklu wielcy twórcy literatury dla dzieci i młodzieży: William M. Thackeray autor Pierścienia i róży (w dwusetną rocznicę urodzin).
MAJ - Kto czyta wiersze ks. Jana Twardowskiego?
CZERWIEC - Konkurs recytatorski: poezja Czesława Janczarskiego i Czesława Miłosza.
WRZESIEŃ - Święty Maksymilian w literaturze w 70. rocznicę śmierci Kolbego. (Uchwałą Senatu RP rok 2011 jest Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.)
PAŹDZIERNIK - Maria Skłodowska-Curie w autobiografii i powieści Ewy Curie. Program w stulecie przyznania Skłodowskiej nagrody Nobla.
LISTOPAD - Zaduszki poetyckie: poezja przyjaciół Kuncewiczów - Juliana Tuwima i Jana Lechonia.
GRUDZIEŃ - Karol Dickens: Opowieść wigilijna (wykład i spektakl teatralny).
Spotkania „Paszportowe” odbywają się, zgodnie z tradycją, w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, jednakże na prośbę uczestników, termin czasem ulega zmianie. Najbliższe spotkanie, o Bułhakowie, odbędzie się na przykład 14 lutego o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy.
Programy przygotowuje i prowadzi Ewa Wolna, pedagog i lektorka.
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie