Dobiegła końca czwarta edycja Pardes Festival. I znowu udało się wspólnie z publicznością festiwalową zrealizować zamysł programowy organizatorów: powrócić do dawnej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu, wejść w utracony świat polskich Żydów w sztetlach i wielkich ośrodkach miejskich okresu międzywojnia, przemierzyć ścieżki łemkowskie, znowu posmakować śliwki, która stanowi pomost między dawnym i dzisiejszym Kazimierzem nad Wisłą.
W zachwycie i skupieniu uczestniczyliśmy też w misterium muzycznym, jakim był bez wątpienia koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu chóru Widymo w Teatrze na Klepisku. A rewelacyjny koncert finałowy Bester Quartet na Zamku, który zorganizował Urząd Miasta Kazimierz Dolny i Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki uznajemy za wspaniały przykład współpracy z instytucją samorządową, która doskonale rozumie swoją powinność mecenasa kultury.
Pięknie dziękujemy raz jeszcze wszystkim partnerom z Kazimierza Dolnego i Lubelszczyzny, których entuzjazmowi i wielkiemu wsparciu zawdzięczamy sukces Pardes Festival 2016.
Planujemy już program piątej edycji Pardes Festival 2017, ale czy dojdzie do skutku w kształcie, który marzy się organizatorom, zależeć będzie od zaangażowania Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który, co przyznać musimy z dużym zażenowaniem, mniej niż skromnie wspiera Pardes Festival.
Piąta edycja w 2017 r. byłaby swego rodzaju podsumowaniem wątków festiwalowych już obecnych w latach ubiegłych, bo zamierzamy wykreować swoisty miszmasz i powrócić na znane już ścieżki tematyczne. Chcielibyśmy zaprosić publiczność festiwalową na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, romskich, ormiańskich i łemkowskich, zorganizować trzy koncerty i w niedzielę festiwalową powędrować z kustoszami Muzeum Wsi Lubelskiej po niezwykłym podlubelskim skansenie. Szykujemy też nową identyfikację graficzną Pardes Festival. Festiwal potrwa od środy, 16 sierpnia - do niedzieli 20 sierpnia 2017 r. Zapraszamy!
Tekst: Aleksandra Markiewicz
Fot. Marcin Pietrusza