Zapraszamy na spacery tematyczne w Muzeum Nadwiślańskim, warsztaty wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne, pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, koncerty festiwalowe w różnych lokalizacjach Miasteczka. Zapraszamy na inaugurację festiwalu do Synagogi we wtorek 16 sierpnia o godz. 17.00 – w programie m.in. koncert (wstęp wolny). W środę festiwalową, 17 sierpnia, świętujemy w Pensjonacie Folwark Walencja Popołudnie ze Śliwką, a 21 sierpnia (niedziela) wyruszymy na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.
Cyklem, na który chcemy zwrócić Państwa uwagę, będzie prezentacja tematyki żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku wybranych miast: Lublina, Łodzi, Poznania, Leszna i najmniejszego miasta wojewódzkiego okresu międzywojnia — Nowogródka.
I choć program festiwalu koncentruje się na tradycji i kulturze żydowskiej, to i tego roku podejmujemy tematykę wybranej mniejszości etnicznej zamieszkującej Polskę. Wyruszymy w podróż śladami Łemków: tradycji i kultury łemkowskiej, która stała się ważnym elementem krajobrazu kulturowego Polski. Zapowiada się wiele atrakcji!
Realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa bez współpracy z instytucjami kazimierskimi. Pięknie dziękujemy Urzędowi Miasta i osobiście Panu Burmistrzowi, Andrzejowi Pisuli, Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Turystyki i Centrum Informacji Turystycznej, Synagodze kazimierskiej, Muzeum Nadwiślańskiemu i Domowi Architekta SARP. Niezawodnym partnerem od pierwszej edycji festiwalu jest Pensjonat Folwark Walencja, a do grona partnerów festiwalowych dołączył tego roku Teatr na Klepisku w Skowieszynku i Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”. A Piekarnia Sarzyński uraczy festiwalowych gości smakowitymi śliwkowymi wypiekami.
Portal KazimierzDolny.pl jest patronem medialnym Pardes Festival. Szczegóły programu ujawniamy krok po kroku!
Tekst: Aleksandra Markiewicz,
dyrektor programowy Pardes Festival
Projekt graficzny: Antonina Konopelska