Pamięci majora Zapory

Udostępnij ten artykuł

Pamięć najbardziej znanego i poszukiwanego przez NKWD i UB żołnierza Lubelszczyzny – majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" uczczono 7 marca mszą świętą w kazimierskiej farze – w 61 rocznicę jego śmierci.

Hieronim Dekutowski ps. Zapora (1918 - 1949) – pochodził z Tarnobrzegu. Był harcerzem, członkiem Sodalicji Mariańskiej. Brał udział jako ochotnik w wojnie obronnej 1939 r. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie walczył z Niemcami w ramach Polskich Sił Zbrojnych. W 1943 r. został zaprzysiężony w Anglii jako cichociemny. Posługiwał się pseudonimami "Zapora", "Odra", "Reżu", "Stary", "Henryk Zagon". W nocy z 16 na 17 września 1943 r. został zrzucony do Polski. Początkowo dowodził oddziałem AK w Inspektoracie Zamość. W styczniu 1944 r. został mianowany szefem Kedywu AK w Inspektoracie Lublin - Puławy. Stworzył tu najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego. W ciągu pół roku przeprowadził ponad 80 akcji zbrojnych przeciwko Niemcom – najwięcej spośród wszystkich jednostek okręgu lubelskiego. Jedną z jego brawurowych akcji przeciwko władzy ludowej było rozbicie posterunku MO w Kazimierzu Dolnym, 19 maja 1945. Dwa lata później 16 września 1947 r. został aresztowany podczas próby przedostania się na Zachód. Wraz z sześcioma swymi podkomendnymi skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 r. w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został zrehabilitowany 23 maja 1994 r., ale do dziś nie są znane miejsca pochówku "Zapory" i jego towarzyszy.

W niedzielę 7 marca w 61 rocznicę śmierci majora Hieronima Dekutowskiego w kazimierskiej Farze została odprawiona uroczysta msza święta. Wzięły w niej udział przedstawiciele władz samorządowych Kazimierza, żołnierze Zapory, kombatanci AK-WIN, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", grupa rekonstrukcyjna, poczty sztandarowe szkół z Kazimierza i Lublina, a także mieszkańcy Miasteczka.

Podczas uroczystości wystąpił chór „Canto Cantare” z Gminnego Zespołu Szkół pod kierunkiem Moniki Arbuz.

Po mszy świętej przed tablicą pamiątkową poświęconą Zaporze w kościele farnym złożono wiązanki i wieńce. W dalszej części uroczystości nastąpiło w Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarcie wystawy „Zaplute karły reakcji", którą można oglądać do 10 marca, a także miało miejsce spotkanie z Justyną Dudek z IPN.

 

Organizatorem uroczystości był Kazimierski Ośrodek Kultury i Akcja Katolicka działająca przy parafii w Kazimierzu Dolnym.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze