„Filozofia buntu”. Tak brzmi hasło tegorocznego festiwalu "Dwa Brzegi".
- Zjawisko buntu ujmiemy w jego znaczeniu pozytywnym: jako negację tego, co złe i zastygłe, jako ożywiające procesy niosące zmianę, i w końcu – jako artystyczną rewolucję, owocującą nowymi zjawiskami w sztuce, poszukującą oryginalnych rozwiązań oraz inspirującą wyobraźnię – wyjaśnia Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Program filmowy posiada stałe sekcje: "Świat pod namiotem" – premiery fabularne i dokumentalne; "Pół krótko, pół serio" i "Na krótką metę" – czyli filmy krótkometrażowe: fabuły, animacje, dokumenty. Kolejna sekcja to "Muzyka – moja miłość" (obrazy, których bohaterem jest muzyka). Są również reżyserskie i autorskie retrospektywy polskie i zagraniczne, a także "Wielkie kino na Małym Rynku", gdzie odbędą się pokazy plenerowe najlepszych filmów sezonu. Festiwal obfituje również w wydarzenia specjalne oraz codzienne spotkania z artystami w "Cafe Kocham kino" i "Klubie Empik".
Podczas szóstej edycji Festiwalu ujrzymy polskie premiery filmów: „Reality”, którego reżyserem jest Matteo Garrone – zdobywca tegorocznego Grand Prix w Cannes. Kolejny film to „Angel’s Share" – komedia gangsterska w reżyserii Kena Laocha. Twórcy tych filmów pojawią się na festiwalu. „Royal Affair”, którego autorem jest Nikolaj Arcel - zdobył Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę dla najlepszego aktora – również będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Ponadto: „Shadow dancer” (reż. J. Marsh) i "La Noche de Enfrente” (reż. Raoul Ruiz).
Na pokazach polskich filmów zobaczymy: „Mój rower”, którego reżyserem jest Piotr Trzaskalski, a także premierę filmu „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka.
Ci z Państwa, którzy preferują dokumenty, mogą obejrzeć takie filmy jak: „Marina Abramović. The Artist is Present”, „237”, „An Extraordinary Voyage” - film, który jest połączony z prezentacją innej projekcji – „Podróż na Księżyc” z 1902r.
Sekcja „Muzyka moja miłość” również będzie obfitowała w ciekawe filmy: „Marley” w reżyserii Kevina Macdonalda, „Komeda, Komeda” (reż. N. Ziółkowska – Kurczuk), czy też „Something from Nothing: The Art. Of Rap”, którego reżyserem jest Ice T. Ta sekcja obfituje w bogaty program koncertów w klubie festiwalowym. Towarzyszy jej wyjątkowy Koncert Otwarcia. W tym roku po raz pierwszy na Dwóch Brzegach zagości król flamenco – Diego el Cigala, który wraz z zespołem wystąpi 28 lipca na Rynku w Kazimierzu.
Gościem Festiwalu będzie Marek Koterski – reżyser takich filmów jak „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy „Dzień Świra”.
W ramach retrospektywy aktorskiej zachęcamy do udziału w spotkaniu z Markiem Kondratem. Podczas sekcji „I Bóg stworzył aktora” będą Państwo mogli zobaczyć filmy i spektakle Teatru Telewizji z udziałem tego aktora.
Podczas retrospektywy reżyserskiej gościem będzie Fridrik Thor Fridriksson – twórca takich filmów jak: „Falcons”, „Angels of the Universe”, „The Ring Road”, „Movie Days”, „Mama Gogo”, „Children of Nature”. To właśnie te projekcje będzie można zobaczyć w ramach tej części programu.
Filmy Fritza Langa – „Metropolis”, „M-Morderca” i Friedricha W. Murnaua – „Portier z Hotelu Atlantic”, „Wschód słońca” – reprezentują ekspresjonizm niemiecki. Te projekcje również będzie można zobaczyć podczas festiwalu.
Wydarzeniem specjalnym Dwóch Brzegów 2012 będzie premiera zremasterowanej wersji filmu „Rejs”. W ramach tego wydarzenia gościem będzie reżyser Marek Piwowski i współautor scenariusza Janusz Głowacki.
Ponadto zaprezentowany zostanie specjalnie przygotowany film, który dedykowany jest zmarłej rok temu Marii Kornatowskiej – krytyka filmowego, eseisty, wykładowcy łódzkiej filmówki. Kornatowska gościła w Kazimierzu od pierwszej edycji Festiwalu.
To wszystko czeka na odwiedzających Kazimierz w ostatni weekend lipca. Pełny program Festiwalu już niebawem. Gorąco zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia!
Tekst: Patrycja Filiks